Klicka för pris Klicka här för mer information! Gullberg Jansson Platssvetsad Liner Klicka för pris Prisvärda pooler! Bäst online casino i Sverige
 

Författare Ämne: Koppla in lampan på poolmans Palmyra, får man verkligen göra det själv?  (läst 17588 gånger)

0 medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.

Utloggad awasen

  • Dignitär
  • ******
  • Stad/land: Ekerö, Stockholm
  • Antal inlägg: 987
  • Total likes: 5
  • Kön: Man
  • Bara resten kvar nu då...
    • Visa profil
Jag kollade ju av detta mot min man som jobbar just med elsäkerhetsfrågor, besiktningar av elanläggningar m.m. Jag låter honom skriva lite om det hela:

"Ja - ja först får vi då se vilka normer vi talar om. I Europanormen / senaste Elsäk så blir ju allt mera flytande och mera av ansvaret ligger på resp. installatör. Om vi använder mera detaljreglerande Elsäk 1999 (den sista med mera detaljerade föreskrifter) så är saken glasklar: § 702.471.0 anger att i område 0 och 1 (kommentar: avser bassängens insida och närområde intill 2 m från poolkant) skall elektrisk materiel vara ansluten till SELV som inte får överstiga 12 V växelspänning eller 30 V likspänning. Den tillhörande skyddsströmkällan skall vara fast installerad på plats utanför områdena 0,1 och 2."

Det stora problemet som jag ser det är alla de billiga små utrustningar som nu säljs till mycket låga priser och som alltid har pumpar, lampor m.m. som anluts med stickpropp och ofta med en förlängningskabel bort över gräsmattan. I värsta fall drar man sedan in förlängningskabeln genom ett fönster eller liknande om man inte har något utomhusuttag. Dessa installationer är absolut inte godkända och är i många fall direkt livsfarliga. Pump och koppling till förlängskabel står här oftast direkt invid poolen där endast 12V-utrustningar skall vara tillåtna. Jordfelsbrytare finns inte alltid och tyvärr är inte heller dessa en absolut garanti mot olyckor - bl.a. har de för att vara säkerhetskomponenter en relativt hög felfrekvens. Risken att en gummikabel över en gräsmatta blir skadad när den ligger ute hela sommaren är dessutom mycket stor.

Monterar man fast el-installation i t.ex. nedgrävt pump-rum eller skyddat skjul får man göra det även inom zon 1 utan SELV (alltså 230V) enl. normen.
Skarvsladd och stickkontakt får INTE förekomma (inte heller i pump-rum eller skjul) om det är inom zon 1.

Jag håller med om problemet med ovanmarkspooler. Vår gamla Intex hade en trafo. för pumpen men sladden mellan pump och trafo. var bara ca. 1,5 meter så det längsta man fick trafon är ju ca. 1,5 meter från poolen så fortfarande närmare än 2 meter för en ej fast-monterad 230V apparatur.
Det är alltså omöjligt att följa elsäk med den utrustningen... :(

//Anders
AQVIS Kidney 20, Dallas Excellence pooltak, bergvärme med Pahlens HiTemp 75kw, saltklorinator

Poolgiganten

Utloggad thesmurfen

oj vad ni snurrar till det för mig nu! Får vi alltså inte ha pumpen såpass nära som den kommer att stå?? Även om vi drar in sladden och har själva kopplingen (till elen då) inomhus? Pumpen kommer inte få nåt vatten på sig från poolen då den för det första byggs in i en trallåda och för det andra så står den lixom lite runt hörnet från poolen sett.. Det finns ju ett otal pooler med pump och filter ståendes precis vägg i vägg med poolen med enbart ett litet tak ovanpå. Är det inte ok alltså?

Transformatorn till lampan ställs iaf inne i garaget, det känns mycket bättre än att ha den utomhus under däcket där den får vatten på sig.
Poolmans palmyra 3,66 med värmepump G&J 3.5kW. Färdigställd maj 2012 http://www.poolforum.se/forum/index.php?topic=7586.0

Utloggad p_kerttu

Hur har ni gjort med längder för 12V matning? Jag har två 300W lampor och behöver dra ca 10m kabel för att komma utanför zon 2. Men räknar jag på det med 2,5mm2 per lampa så får jag ett spänningsfall på nära 3V.

Utloggad Bozton

  • Blommigt bälte i Intexpoolologi
  • Expert
  • *****
  • Stad/land: Skåne
  • Antal inlägg: 292
  • Total likes: 8
  • Kön: Man
  • Pool ja-ha...oj då..
    • Visa profil
Här rörs det ihop äpplen och päron till en enda fruktsallad vilket ofta är nackdelen med forum.

Att inte pumpar och annat ska kunna placeras i närheten av poolen stämmer inte. Det finns däremot speciella krav på hur en pump eller annan elektronik ska vara konstruerad och att den är godkänd för ändamålet. Precis som julgransslingor och allt annat som ska stå i vatten eller klara snöblask så bör det väl vara dubbelisolerade produkter.
-Kan bli problem med både dammpumpar och akvarier där man sänker ner hela pumpen annars ;-)

Att tro att man kan kapa lågvoltskablar hur som helst och skarva ihop för att dra ut dem 10-15 meter är bara att glömma pga spänningsfall.

-Har vi inte någon elektriker här som kan reda ut dessa frågetecken innan fler galenskaper rör till det ännu mer?
Intex Ultra Frame 488x122cm, Sandfilter, 
VP G&J P20

Tidigare egenkonstruerad, egenbyggd
solvärmepanel 300m / 16mm PEM + cirkulationspump

Utloggad Erica

Nej dubbelisolering räcker inte för att pooler. Du kan inte jämföra med akvarier eller trädgårdsdammar eftersom ingen normalt ligger och badar i dem. Risken att någon fisk skulle dö av elchock anses nog inte tillräckligt allvarlig. För pooler finns mycket mera detaljerade föreskrifter och pumpar placerade t.ex. i en pool får inte drivas med högre spänning än 12 V, oavsett kapslingsklass. Bottensugutrustningar som används när man inte badar är undantagna under vissa förutsättningar. Nätspänningsmatade undervattensbeysningar för pooler förekommer i vissa länder men är helt förbjudna i Sverige, oavsett hur bra kapslade som de är.

2,5 mm2 per lampa är för klent och inte tillåtet. Använd minst 6 mm2. Spänningsfallet blir då 1,4 V vilket ger lite gulare sken men ändå är fullt acceptabelt. Lamporna håller ju betydligt längre men lite lägre spänning.

Beträffande förlängda kablar till lampor m.m. så är det inget problem att förlänga dem till 10-20 m utöver att man måste välja grövre (dyrare) kablar p.g.a. spänningsfallen som annars uppstår. Med konventionella poolampor (12 V 300 W) så får du ganska grova kablar ( 6 - 16 mm2 beroende på kabellängd). Om du har LED-lampor som drar betydligt mindre ström så krävs inte alls så grova.

Utloggad awasen

  • Dignitär
  • ******
  • Stad/land: Ekerö, Stockholm
  • Antal inlägg: 987
  • Total likes: 5
  • Kön: Man
  • Bara resten kvar nu då...
    • Visa profil
Kan ju tipsa om Biltemas batterikabel: http://www.biltema.se/sv/Bil---MC/El/Batteriverktyg-och-tillbehor/Batterikabel-24560/

Detta för 12 V kabeln alltså!!!

Skarv bör ju undvikas men  om du behöver skarva så köper du antingen riktiga skarvhylsor (och tång) eller två wirelås per kabel. Vira vulktejp runt och sen åldersbeständig vattentät tejp runt om du ska gräva ner kablarna.
För säkerhetsskull ser du till så att kablarna inte skarvas på samma ställe. Lämna minst 50 cm mellan skarvarna.

Mvh,
Anders
AQVIS Kidney 20, Dallas Excellence pooltak, bergvärme med Pahlens HiTemp 75kw, saltklorinator

Utloggad Erica

Kan ju tipsa om Biltemas batterikabel: http://www.biltema.se/sv/Bil---MC/El/Batteriverktyg-och-tillbehor/Batterikabel-24560/

Detta för 12 V kabeln alltså!!!

Skarv bör ju undvikas men  om du behöver skarva så köper du antingen riktiga skarvhylsor (och tång) eller två wirelås per kabel. Vira vulktejp runt och sen åldersbeständig vattentät tejp runt om du ska gräva ner kablarna.
För säkerhetsskull ser du till så att kablarna inte skarvas på samma ställe. Lämna minst 50 cm mellan skarvarna.

Mvh,
Anders

Min man reagerade när jag visade honom inlägget ovan....

"Varför använda sådant som inte är avsett eller godkänt för elinstallation när det finns utmärkta godkända alternativ ? Kabeln skall ju i de flesta fall dessutom grävas ned och då är ju vanlig jordkabel det naturliga valet. T.ex. EKKJ 3xX+X där X står för det antal mm2 som du behöver (det som står efter plustecknet avser skärmen,  är för grövre kablar mindre än huvudarean). Det FINNS också tvåledad sådan kabel men den är så ovanlig att det nog blir dyrare att jaga rätt på en sådan. Skarvning skall ske i godkända kopplingsdosor avsedda för den aktuella grovleken, men bäst är givetvis om man kan undvika skarvar helt. Sådan kabel kan köpas i metervara så egentligen finns det inget behov av skarvar, annat än vid övergång till anslutningskabel som går in i själva lampan.

Bara för att det är 12 V så kan man inte bortse från säkerhetsaspekterna. Visserligen är det ingen elchockrisk, men brandrisk finns det helt klart om man t.ex. gör en dålig skarv och den kommer i kontakt med något brännbart. Lamporna drar ju rejält med ström, 25 A / st. Av just detta skäl (risk för egendomsskada) så räknas en sådan här anläggning som en starkströmsanläggning, trots den låga spänningen. Den skall alltså utföras enligt gällande föreskrifter och av behörig installatör. Man skall inte jämföra med kopplingar i fordon, eftersom sådana är uttryckligen undantagna från starkströmsreglerna så länge som det inte handlar om sådant som ansluts till starkström, som t.ex. motorvärmare, kupévärmare, installationer i husbilar m.m. Har du snurrat ihop något hemknåpat och det t.ex. skulle orsaka en brand så lär du få problem med försäkringsbolaget. Skarvar med wirelåsar skulle t.ex. aldrig godkännas vid en elbesiktning !"

Utloggad Erik N

  • IT-Tekniker
  • Dignitär
  • ******
  • Stad/land: Stockholm/Tumba
  • Antal inlägg: 2975
  • Total likes: 248
  • Kön: Man
    • Visa profil
En starkströmsanläggning är en elektrisk anläggning eller elektrisk anordning som har sådan spänning, strömstyrka eller frekvens som kan vara farlig för person, husdjur eller egendom.
/Erik
Thermopool 8x4, badmått 3,50x7,55x1,55 - 38,3 m³.
Vattendjup 1,45 till toppen på skimmer.  Värmep. G&J GJPACW1V-20 9,2 kW
Pump Astral Victoria 3-fas 0,6 kw 11 m³/h - Filter Astral Cantabric 500 med 100 kg sand - Klorautomat
2 st Pahlen LED-belysning - LQ Klassik B (www.bumerang.cz) pooltak från Living Quality
Min byggtråd från 2010 - 2012
It's nice to be important, but more important to be nice

Utloggad Conny737

  • Kunnig
  • ****
  • Antal inlägg: 135
  • Total likes: 3
  • Färdig pool, småfix på trädäck kvarstår
    • Visa profil
Att mura/bygga teknikrum/grop i direkt anslutning till poolen, är inte det heller tillåtet? Om man måste ha 2 meter (eller om det nu är 3 meter) till 220 V från poolkant så skulle det ju inte gå. Transformatorn till lamporna, pump och övrig teknik (220 V) hamnar ju sannolikt i "gropen".
 <dontkn>
Thermopool 8x4
Värmepump G&J PACW1V-30  12,8 kW
Zodiac Pro saltvattensgenerator (automatisk reglering av Klor och pH)
Walu Lux Starlight poolskydd
Cumaro trädäck
Dolphin M5 poolrobot
Plus lite annat smått och gott

Utloggad Bozton

  • Blommigt bälte i Intexpoolologi
  • Expert
  • *****
  • Stad/land: Skåne
  • Antal inlägg: 292
  • Total likes: 8
  • Kön: Man
  • Pool ja-ha...oj då..
    • Visa profil
Conny.
-Din fråga är mycket intressant och något jag funderat på sedan jag läste Ericas inlägg.

Jag har en ovanmarkspool och har byggt ett pumphus till det.
Givetvis har jag jordfelsbrytare i centralen i källaren och ytterligare en jordfelsbrytare i garaget som man sätter i kontakten.  Därifrån drar kabeln ut till mitt lilla pumphus (som sår ovan mark)

Kablar, skarvdosor och timers är allt godkänt för utomhusbruk.
Inga kablar skarvas under bar himmel utan allt sitter antingen i garaget eller i pumphuset.

-Betyder det att jag inte skulle få ha en för utomhus godkänd skarvdosa sittande i pumphuset?

-Vad gäller egentligen för mindre sandfilter (240V där pump och potta sitter på samma platta)

-Det står ofta i manualer att "el-delen" (pumpmotorn) inte får utsättas för vatten, men vad händer om en slang går av?

-Ännu större risk för dem som har ett nergrävt pumphus där möjligheterna är ännu fler (regn, grundvatten, slangar eller kopplingar som brister)

Intex Ultra Frame 488x122cm, Sandfilter, 
VP G&J P20

Tidigare egenkonstruerad, egenbyggd
solvärmepanel 300m / 16mm PEM + cirkulationspump

Svenska kvalitetspooler som håller vad de lovar! Kampanj på pooltak
 

Platssvetsad Liner

Logger 2020 datalogger
Klicka här för mer information!
Klicka här för mer information!
Besök vår hemsida för mer information
Klicka här för mer information!
Bästa pris på poolsvampen.
Klicka här för mer information! Platssvetsad Liner Prisvärda pooler! Bäst online casino i Sverige