Stötta forumet!, köp Poolsvampar, perfekta för att rengöra vattenlinjen i poolen, och mycket mer.
0 medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.
Man får ställa sig frågan vad betyder " bättre" jag upplever inga problem med sand, förstår därför inte riktigt vad som blir bättre , någon kanske vet
Sand (ca 150kr/25kg)Det blir lättare påväxt av mikroorganismer i sanden, särskilt om pumpen inte orkar lyfta sandbädden ordentligt vid backspolningen (som ska göras en gång per vecka).Sand är utsliten efter 3-5 år beroende på hur poolen och backspolningen sköts.Glaskross (ca 400kr/25kg)Blir inte lika lätt påväxt av mikroorganismer som i sand.Lite lättare att backspola än sand, smutsen släpper lättare från glaskrosset vilket gör att backspolnignen går fortare, dvs mindre mängd uppvärmt vatten med kemikalier behöver spolas bort i avloppet.Glaskross är utslitet och bör bytas efter ca 10 år.Glaspärlor, det som egentligen är filterglas (ca 5000kr/25kg)Helt runda glaspärlor som renar mindre partiklar och är extremt lätt att backspola, det är detta glas som används i de offentliga anläggningar som konverterar till glas. Prisbilden gör det dock inte motiverat för privatpersoner att köpa.Lång livslängd (vet ej exakt hur många år).
Ett tips är att köra med en sån här: Jag själv kör denna:http://www.bygghemma.se/utomhus/utemiljo/hogtryckstvatt/tillbehor/vatten-och-slamsug-nilfisk/p-169971Klockren! Kopplad till vanliga intex botten dammsugaren.
vad har denna med ämnet filterglas att göra