Stötta forumet!, köp Poolsvampar, perfekta för att rengöra vattenlinjen i poolen, och mycket mer.
0 medlemmar och 2 gäster tittar på detta ämne.
det systemet jag har så rekomederar pahlen att släppa vattnet rakt ut i avloppet. Detta för att kunna garantera rätt flöde till sonderna som vill ha 0,5 l minuten. då detta skulle bli väldigt dyrt i vattenkostnad så kör jag allt ut i en utjämningstank som sen pumpas tillbaka till poolen via ett aut påfylningssystem.detta funkar väldigt bra med stabila värden och konstant flöde till proberna. Just dom proberna jag har verkar vara väldigt känsliga för just rätt flöden för att visa rätt värde.
Det låter som om Pahléns har krånglat till det lite onödigt mycket för dig ! Är du säker på att sonderna är så flödeskänsliga att det spelar någon större roll för en privat pool ? Jag kan förstå att det blir en annan sak i en offentlig pool där man skall ha garanterade mätvärden som skall loggas hela tiden o.s.v., men tycker det verkar lite överkurs för privatbruk. Vi har inte alls funderat över vad vi har för flöde över sonderna, men rimligtvis bör det väl sjunka något när filtret blir mera igensatt och pumptrycket högre. I vart fall tycks värdena hålla sig bra. Din lösning fungerar naturligtvis och är ju klart bättre än att släppa en massa vatten i avloppet, men det kommer ju till en hel del utrustning.
Jag har hayward prologic systemet med SWG som styrs av ORP samt en PH probe som varnar när man skall sänka ph. Fungerar fint tycker jag. Man borrar ett hål innan pumpen och ett hål efter filteret och kopplar in systemet där, då verkar man få ett lätt flöde till boxen där probe'arna sitter. Dock så verkar det på amerikanska forum varna lite för ORP mätning. Att när man har CYA nivå över 40-50 så skall det inte längre fungera tillförlitligt.
Monne, vad händer med mätvärdet om du ändrar flödet?Även "konsumentprodukten" Minimastern har flödesreglering till proberna så helt oviktigt kan det ju inte vara. Dock skulle man ju gärna klara sig utan det om man kör ett litet hobbymätprojekt - det verkar ju kunna fungera bra ändå som sagt.
Vi har ju automatiken på Redox-mätning, men kontrollmätningen (tabletter) mäter fritt klor och vad vi kunnat se så följs de åt väldigt bra. Dock så har vi ju ingen cyanursyra i vår pool (inomhuspool). Men kör man med automatik och flytande kemikalier (i vårt fall natriumhypoklorit och saltsyra) så fåt man ju aldrig heller i någon cyanursyra, om man inte häller i den separat förstås.
Vad jag hört så skall man hålla lite cyanosyra även ifall man inte behöver(uv ljus), det gör kloret mindre irriterande för huden. Rek värde är väl 30ppm?