Tack för tipset om värmepumpen, jag hade inte tänkt på att man så klart behöver en pump som även fungerar vintertid.
Beträffande frigolit på taket är det nog inte tänkbart, taket är nog runt 80-90kvm så det får nog bli något slags täcke på poolen istället. Men de jag lyckats hitta verkar inte vara några som är isolerade med tanke att man ska kunna ha poolen igång vintertid utan bara såna med solfolie o dyl.
Tips mottages tacksamt för tjockare pooltäcken om någon har några smarta ideer.
Vi har oxå haft poolen täckt, men bara med en enkel presening, men oj vilken skillnad det blir på fukten i rummet (och avdunstningen så klart).
En tanke var att lägga över poolen med presenningen och ovanpå det lägga frigolitskivor. Visserligen är det ju lite pyssel när man ska bada, men det blir troligen inte allt för ofta vi tänker bada vintertid heller

Frågan är väl om det räcker som isolering, det blir ju minusgrader i poolrummet, precis som utomhus.