Stötta forumet!, köp Poolsvampar, perfekta för att rengöra vattenlinjen i poolen, och mycket mer.
0 medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.
Hej och super tack för hjälpen! Låter ju inte dumt alls! Jag får kolla med min poolleverantör (lagunpool eller numera svenska poolfabriken) om min pool, pump etc. klarar av salt vatten. Jag har trappa i plats så den lär inte rosta! Men min belysning finns det nog risk för! Mvh Niklas
Såvitt jag förstår min kemist till far så finns det inget rostfrott stål som klarar så höga salthalter utan korrision.Kör dock själv med saltvatten sen 4 säsonger och visst mins det angrepp på stegen men de är minimala jämfört med de jag hade på min förra bil.Allt av metall skall vara titan för att klara saltvattnet men problemet är litet för föremål som alltid är under vattenytan, det är föremål vid vattenytan som är mest utsatta (har nåt med syrehalten om jag förstååt saken rätt).
Jag fårstår inte riktigt den teorin, kolla på alla båtar som går i saltvatten och som tex har värmeväxlare i rostfritt stål, och allt annat rostfritt som sitter monterat på en båt? det är sällan man ser att det är rost på dessa? ibland känns det som att vi som har råd att äga en pool skall också ha råd med det bästa och dyraste, och i vårat fall som har en saltgenerator monterad skall då satsa allt på titan ( dyrare )