Jag skulle definitivt titta på att nyttja bergvärmen för att hetta upp poolen de dagar/de perioder som solen inte räcker till.
Att man har pooltak hjälper avsevärd, men det funkar speciellt bra för att hålla kvar värmen som man tillför från annat håll.
En värmeväxlare på 75kW (?) kostar ca 8700kr från Pahlén och då är det riktiga kvalité grejer. Det smidiga med det är att ni själva kan bestämma hur varmt/kallt man vill ha i poolen, och låter inte solen bestämma över det! En feltempererad pool blir oftast en oanvänd pool!
Det ni dock måste dubbelkolla är att hålet som ni borrat för bergsvärmen är tillräckligt djupt. Det företag som borrat åt er vet hur mycket extra man i så fall ska ha! Brukar röra sig om en ca extra 60m för att kunna värma poolen på sommaren.
Om ni inte har tillräckligt djupt finns det chans att man tömmer hålet på värme under sommaren så att man inte får någon energi på vintern, och då kanske det blir onödigt kallt inomhus!