Vad är det för lampor som du har ? Troligtvis LED om det finns en fjärrkontroll inblandad - har aldrig stött på en sådan till gamla traditionella lampor. Detta då förutsatt att fjärrkontrollen verkar direkt på lamporna.
Om det inte finns spänning fram över huvud taget så kan ju lamporna inte fungera - nu förutsätter jag åter då att fjärrkontrollen är av den typen som påverkar lamporna direkt - inte styr transformator eller liknande. Du måste ju titta bakåt i kedjan - hur långt kommer strömmen ? Finns det spänning in till transformatorn ? Om inte så har du något traditionellt elfel, utlöst säkring, misskontakt någonstans eller liknande. Finns det spänning in till transformatorn men inte ut så verkar ju felet finnas i den enheten. Kanske någon inbyggd säkring som löst ut, eller om det handlar om en enhet med elektronik så finns det många tänkbara fel.
Om det är så att din fjärrkontroll styr någon enhet FÖRE transformatorn eller direkt styr kretsar i denna så blir det knepigare. Då går det kanske inte att starta utan fjärrkontrollen. Men först måste man veta precis vad du har för utrustning om man skall kunna ge bättre svar.
Tänk på att inne i transformatorn eller före denna så handlar det om livsfarlig spänning. Om du inte har tillräckliga kunskaper behöver du kalla på en elektriker.