Stötta forumet!, köp Poolsvampar, perfekta för att rengöra vattenlinjen i poolen, och mycket mer.
0 medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.
Jo, 2015 hör det ju liksom till med diverse förklaringar till att man inte ens ska använda sig av de enklaste lösningarna på marknaden, utan att det av någonanledning är bättre att bara strunta i det... bara för att någons fru jobbar på akuten blir det inte OK att ansluta grejjer i trädgården till 230V utan jordfelsbrytare.
Jordfelsbrytare skall man ju ha, men samtidigt även ha respekt för att det kan hända skador ändå.Varje år kommer det in fall ( min fru jobbar på akuten ) med personer som kopplat el själv med övertro på jordfelsbrytaren och slarvar , kommer man åt mellan fas o nolla bryter ingen jordfelsbrytare !! bara mellan fas o jord !
Hoppas jag inte missuppfattas, da jag inte på något vis förespråkar att "experimentera" med el-säkerhet, men det er en sanning med modifikationer att en JFB inte har ett vist skydd även i ojordade uttag. En JFB mäter skillnaden mellan fas och nolla, och det behöver därför nödvändigtvis inte ske en kortslutning mellan fas och jord. Skillnaden mellan ett jordat system och ett ojordat är att JFB löser ut om det blir ett "strömläckage" till jord. Om jord inte finns kommer inte JFB att lösa ut för det eventuellt uppstår ett "strömläckage", som när ett människa blir en del av kretsen.http://www.eio-eltest.se/jordfelsbrytare/Oavsett ska all el utomhus, och speciellt allt som är i närleken av någon form för vatten/fuktighet kopplas i jordade uttag, da det inte är att rekommendera att bli en del av en strömförande krets.
Men det finns människor som med flit tagit i trådarna fas o noll för att spela "allan" då man förlita sig på att "jag har ju jordfelsbrytare" detta är ingen bra ide, som sagt den kan lösa ut men det är absolut inte säkert !, jag tror vi är överrens
jag tror vi är överrens
Tror också vi är överens. Oavsett hur bra skydd man har, så leker man inte med el. Även om man nu har JFB, och den faktisk löser ut, kan el chocken man får innan JFB hinner lösa ut vara nog till att döda.