Stötta forumet!, köp Poolsvampar, perfekta för att rengöra vattenlinjen i poolen, och mycket mer.
0 medlemmar och 2 gäster tittar på detta ämne.
Smart taket i box ifrån poolteam
Ok, det har jag varit inne på oxå. Vad är det för skenor som kommer med det? Och hur är de att gå på?
Efter lite välbehövlig semester i Stockholm med familjen är vi nu tillbaka för en slutspurt. Lyckades dessutom komma över ett par delar jag saknade när jag var i Stockholm, så nu är det fullfart som gäller. Igår satte vi listerna och väggmattan och idag for jag iväg på morgonen för att köpa golvmattan. Lagom hann vi rulla ut den när regnet började, uargh det skulle ju inte komma förrens till kvällen. Nu var goda råd dyra, men mattan låg kanon direkt, så vi drog fram linern och det tog inte heller många minuter innan den satt hyggligt på plats för att regnskydda resten.
Snyggt jobbat! Det har verkligen gått undan för er känns det som, väldigt effektiva har ni varit!Jag är också tillbaka på 'arbetsplatsen' efter några veckors ledigt på riktigt :-) Tänkte bara höra hur ni fäste gräsmattan i trapp och på väggarna? Använde ni även eps-mattan som följde med linern - innanför gräset?
Tack, ja vi jobbade nog på rätt duktigt, började kännas i slutet, men skönt att ha en badbar pool nu iaf ;-)Vi fäste inte "gräsmattan" alls i trappan eller på väggarna, den ligger på golvet och upp i trappan där vi försökte trycka in den i varje steg så gott vi kunde. Det blev rätt ok men den har rört lite på sig på några ställen när linen sträckt sig, men tvivlar på att det hade hjälpt att försöka fästa den. På väggen har vi den gummimatta som följde med linern, den fäste vi med dubbelhäftande tejp i överkanten på väggen och sedan klämde vi den med plåtlisten (Tejpen satt inte speciellt bra, men tillräckligt för att hinna få dit plåtlisten iaf ;-) ).