Klicka för pris Klicka här för mer information! Gullberg Jansson Platssvetsad Liner Klicka för pris Prisvärda pooler! Bäst online casino i Sverige
 

Författare Ämne: Biomatic pelletspanna, uppvärmning pool  (läst 10765 gånger)

0 medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.

Utloggad hc77

Biomatic pelletspanna, uppvärmning pool
« skrivet: juni 26, 2015, 22:34:47:47 »
Hej,

Har en 8 kbm pool som jag tänkt bygga in i min altan (se följande tråd för bilder http://www.poolforum.se/forum/index.php?topic=11181.0)

Har idag en Bioamtic 20+ pelletspanna med en extra shuntutgång (se bild nedan) vilken jag antar är till för om man vill koppla på någon extra separat källa som man vill ha varmvatten till. Pannrummet är i källaren vägg i vägg med altanen. Är det möjlig utan alltför dyra investeringar att använda min pelletspanna för uppvärmning av poolen?

Har för övrigt kvar de gamla oljepåfyllningshållen från yttervägg in i pannrummet vilket skulle kunna utnyttjas för slangdragning.


Poolgiganten

Utloggad TommyC

SV: Biomatic pelletspanna, uppvärmning pool
« Svar #1 skrivet: juni 27, 2015, 09:16:06:06 »
Ja, det går men det blir nog inte så billigt. Fundera (räkna) på om det inte är bättre med en poolvärmepump, jag gissar att den ger bättre ekonomi.

http://www.poolforum.se/forum/index.php?topic=5281.0;all
Platsbyggd plastpool 31 kubikmeter med inbyggd trappa och botten i tre olika nivåer. 720 W cirkulationspump. G&J 9,2 kW värmepump ställd på 31 grader. Lågt pooltak Atlanta med skjutlucka och uppfällbar gavel. Klorerar med veckoklorpuckar.

Utloggad hc77

SV: Biomatic pelletspanna, uppvärmning pool
« Svar #2 skrivet: juni 28, 2015, 21:35:55:55 »
Jag tänkte att det vore en smidig lösning när jag har pannrummet i stort sett precis innanför tilltänkta platsen för poolen och att genomföring i väggen redan finns plus att pannan är försedd med extra shuntuttag.

Men det kanske är stora kostnader om det skall gå att värma poolen via pannan? Jag har för dålig kunskap vad som krävs till min befintliga panna för att lyckas värma poolen för att kunna jämföra kostnadsmässigt med vad det skulle kosta att värma med värmepump.

Någon som kan ge mig lite ytterliggare info vad som krävs för att jag skall kunna värma poolen med min pelletspanna?

Tack på förhand.

Utloggad hc77

SV: Biomatic pelletspanna, uppvärmning pool
« Svar #3 skrivet: juli 10, 2015, 10:33:54:54 »
Hej igen,

Har kollat runt efter begagnad värmeväxlare och det går att få tag i relativt billigt begagnade.

Är det någon som kan hjälpa mig vad som behövs för att systemet skall bli komplett och hur det skall vara uppbyggt?

Har tänkt köpa ett sandfilter med inbyggd pump. Vad behöver jag mer:

* slangar
* värmeväxlare
* termostatstyrning?
* cirkulationspump?

Med vänlig hälsning
Henrik

Utloggad TommyC

SV: Biomatic pelletspanna, uppvärmning pool
« Svar #4 skrivet: juli 10, 2015, 11:42:55:55 »
I princip ska det se ut som på bilden nedan från Pahlen, http://www.pahlen.se/produkter/uppvarmning-varmevaxlare/varmevaxlare-hi-flow.html

Jag tror att du behöver någon automatik som styr värmeflödet till poolen för att bli nöjd. Det går så klart att sköta manuellt men det blir väldigt tröttsamt i längden. Köper du pellets för under 25 öre/kWh? Om inte så är det bättre att satsa på en poolvärmepump.
Platsbyggd plastpool 31 kubikmeter med inbyggd trappa och botten i tre olika nivåer. 720 W cirkulationspump. G&J 9,2 kW värmepump ställd på 31 grader. Lågt pooltak Atlanta med skjutlucka och uppfällbar gavel. Klorerar med veckoklorpuckar.

Utloggad hc77

SV: Biomatic pelletspanna, uppvärmning pool
« Svar #5 skrivet: juli 10, 2015, 16:24:14:14 »
Tack för ditt svar.

Ger cirka 55 öre/kW för pelletsen.

Kan få tag i delar så att det går koppla mot pannan för cirka 1500kr om jag skall använda befintliga pannan.

En värmepump kostar från 7000kr vad jag hittat. Men man kanske räknar hem det ganska snart ändå?

Hur räknar man fram kostnaden för uppvärmning på en värmeväxlare? Har rörligt elpris.

Utloggad Tomas R

  • Kan lite mer
  • ***
  • Stad/land: Orust
  • Antal inlägg: 44
  • Total likes: 6
  • Kön: Man
  • Orust
    • Visa profil
SV: Biomatic pelletspanna, uppvärmning pool
« Svar #6 skrivet: juli 16, 2015, 20:54:09:09 »
För dig med 8000 liter vatten går det åt ca: 9,3 kWh/grad.
(1,16 Wh/liter och grad.)

Kostar 1 kWh 55 öre med pellets blir det ca: 5,12 kr.

Om poolvärmepumpen har ett COP på 4 (i snitt) blir kostnaden X*9,3*0,25 kr
X är priset på el för en kWh inkl moms och andra avgifter. Lättaste sättet att få fram rätt kostnad / kWh är att ta din senaste elräkning. Tag summan att betala och dela med antal kWh du har förbrukat. Då får du fram vad du betalar / förbrukad kWh just då, inkl. allt.
Låt oss säga att du betalar 1,12 kr / kWh. Då blir det 1,12*9,3*0,25 kr. D.v.s. ca: 2,60 kr

Detta är kostnaden för att värma 1 grad. Gångra kostnaden sedan med antal grader du förlorar/dygn och du får dygnskostanden för resp. system.
« Senast ändrad: juli 18, 2015, 19:32:06:06 av Tomas R »
Thermopool 9x4 m, 53 kubik vatten
Gaveltrappa "deLuxe"
Värmeväxlare (Värmekälla: Solpaneler och/eller bergvärme) Kopplad i serie med poolvärmepump 13,8 kW
Sandfilter
Cirkulationspump P01 Brons 0.75kW
UV-Rening Auto-UV Titan 130
2 st breddavlopp
4 st inlopp
2 st LED Poolbelysning
Lamell poolskydd (Nedsänkt i vattnet, Fjärrstyrt)
Spabad: Sundance Optima

Utloggad hc77

SV: Biomatic pelletspanna, uppvärmning pool
« Svar #7 skrivet: augusti 12, 2015, 19:03:25:25 »
Uppdatering:

Poolen är färdig sedan några veckor och jag köpte då en begagnad elvärmare på 3 kw för 400 kr bara för att kunna få värme nu under någon månads tid på ett snabbt och enkelt sätt.

Har efter det kommit över en Pahlen 28 kw värmeväxlare + att jag fick med en Pahlen 9kw elvärmare med en extra ny titanium värmare och diverse teromstater osv, allt för 600kr. Kommer troligtvis koppla in mig mot pelletspannan till våren.

Av en händelse råkade jag igår också springa på en begagnad poolvärmepump på Jula på 4.4 kw. Köpte på mig denna eftersom priset var fördelaktigt så får vi se vad jag gör med den. Är öppet köp 30 dagar.

Har dock räknat en del på pris pellets kontra värmepump. Efter räknat lite noggrannare så ger jag mellan 0.45-0.48 kr/kw för pellets. Har rörligt elpris och ger i dagsläget 1.65 kr/kw inkl alla avgifter. Räknar man då på COP på 4 så är värmepumpen marginellt billigare i drift. Går dock få ner elpriset ytterligare något genom att byta leverantör men under 1.50 kr/kw går det inte. Bara elnätsavgiften är på 1.04 kr/kw och den går inte göra något åt. För min del med liten pool på 8 kbm så är vinsten med värmepump i så fall försumbar om man räknar med en temperaturminskning på 2 grader/dygn. Kommer om några år byta till en lite djupare pool på 12 kbm men där är det sedan stopp. Känns som fördelarna med pelletspannan med råge överväger en poolvärmepump.

Då får man även ha i beaktning att elpriset denna sommar varit väldigt lågt. Går elpriset upp till vad det legat på vissa andra somrar så blir det minst lika dyrt med värmepump om jag räknar rätt.

Fördelen med uppvärmning via pelletspanna jämfört med värmepump är som jag kan se det:

* Helt tyst

* Kan värma till önskad temperatur oberoende av yttertemperatur dvs tidig vår,sen höst eller dålig sommar.

* Ingen missprydande värmepump i anslutning till poolen.

Hur fungerar en värmepump egentligen? Om vädret är dåligt och pumpen har svårt att få upp temperaturen på vattnet och därmed måste gå många timmar. Drar den då ändå samma effekt per timme, i mitt fall 0.8 kw?  I så fall blir kostnaden ännu högre om den går långa perioder där den producerar dåligt men ända drar sina 0.8kw per timme utan att man får ut så mycket.

Den jag köpt är effekten på 0,8 kw och kan ge 4.4kw enligt specifikationen dvs COP på 6. Är det realistiskt eller är det enbart under optimala förutsättningar?

Som sagt, lutar åt pelletspannan. Men nu har jag även en poolvärmepump ståendes så kom gärna med åsikter och förslag som gör mig övertygad att jag kanske skall satsa på värmepumpen ändå alternativt ge mig på att använda mig utav både värmepump och pelletspannan.

Det är era åsikter som behövs och därför jag skriver detta inlägg.



« Senast ändrad: augusti 19, 2015, 06:16:22:22 av hc77 »

Utloggad gadden

  • Dignitär
  • ******
  • Stad/land: Åtvidaberg
  • Antal inlägg: 648
  • Total likes: 23
  • Kön: Man
  • Lås- & Larmtekniker @ Elajo Elteknik AB
    • Visa profil
SV: Biomatic pelletspanna, uppvärmning pool
« Svar #8 skrivet: augusti 12, 2015, 20:05:23:23 »
I år är iaf jag väldigt glad över att jag värmer poolen med en vvx istället för med en värmepump.
Har läst om många som har betydligt bättre isolerade pooler som har haft problem att hålla värmen denna sommar.
Jag har en helt oisolerad pool med ett walu-skydd över. Inte direkt världsbäst när det kommer till att hålla värmen kvar i poolen men jag har då inte haft några problem att hålla 30 grader hela sommaren. Kör värme ungefär halva dygnet.
J&F Storpool 7.3x3.6m
75kg Sandfilter
Bergvärme Nibe 1245-8 + Pool40
VVX Pahlén Aqua-MEX Titan 70kW Standard
Walu Evolution Translucent Blue Safety Cover
Byggtråd: http://www.poolforum.se/forum/index.php?topic=7734.0
Bor: Åtvidaberg

Utloggad TommyC

SV: Biomatic pelletspanna, uppvärmning pool
« Svar #9 skrivet: augusti 12, 2015, 20:42:56:56 »
Om det inte är någon större prisskillnad mellan de två energikällorna så skulle jag välja pellets. Detta förutsatt att det inte finns någon annan viktig aspekt t ex gällande underhåll eller automatik. Är pelletspannan ändå i drift hela sommarsäsongen, gissar att den är det för att producera varmvatten.

De första sex månaderna i år betalade vi i snitt 1,23 kr/kWh för totalt 14520 kWh. Lägst 1,18 kr/kWh i mars och högst 1,30 kr/kWh i maj. Ni borde se över elavtalet. COP 6 är nog bara önsketänkande för reklambroschyren. Det brukar finnas kurvor på hur COP varierar med utetemperatur m m.

Vi ligger på 32-33 grader med 9,2 kW VP till 31 kubik med pooltak även denna sommar.
Platsbyggd plastpool 31 kubikmeter med inbyggd trappa och botten i tre olika nivåer. 720 W cirkulationspump. G&J 9,2 kW värmepump ställd på 31 grader. Lågt pooltak Atlanta med skjutlucka och uppfällbar gavel. Klorerar med veckoklorpuckar.

Svenska kvalitetspooler som håller vad de lovar! Kampanj på pooltak
 

Platssvetsad Liner

Logger 2020 datalogger
Klicka här för mer information!
Klicka här för mer information!
Besök vår hemsida för mer information
Klicka här för mer information!
Bästa pris på poolsvampen.
Klicka här för mer information! Platssvetsad Liner Prisvärda pooler! Bäst online casino i Sverige