Hej
Avståndet är nog ingen fara. har du bara raka och fina rör så kan du sätta den bra mycket längre bort än så. Sedan är det ju klart att ju längre rör desto mer värme försvinner från vattnet innan det når poolen, men på 2,5m känns det bortfallet ganska så minimalt.
Vad gäller ljudnivå så vet jag inte vilken som låter minst men vi är supernöjda med vår Gullberg&Jansson med vertikalfläkt. Det betyder att den blåser ut luften uppåt, då slipper du problemet med att den blåser ut över poolen. Vi har ungefär samma vattenmängd som ni och bor också i de sydligare delarna av Sverige (Vellinge) och för oss fungerar den minsta modellen, GJPACWIV-15. Under förra sommaren höll vi 28-29 grader och då körde den endast några timmar på dagen, på kvällen/natten hade jag den avstängd.
Dagvattenbrunn tror jag inte att du skall behöva. Visst rinner det lite vatten från Vpn men inte mer än att en gräsmatta eller rabatt enkelt sväljer det. Däremot är det ju skönt att ha en brunn nära filtret. Är ju en del vatten som skall tömmas på hösten. I Vår kommun säger man dock att poolvatten skall tömmas i spillvatten och inte dagvatten.