Hej,
Jag vill dela med mig mina erfarenheter av lim till lappar/lagningar av liner. Vi har en vass sten under poolen och jag är orolig för att den ska skava hål. För två år sedan limmade jag fast en bit liner där stenen är för att undvika framtida läckage.
Efter två år hade lappen släppt i kanten och jag kunde utan större svårigheter pilla bort den. Jag rensade bort det gamla limmet och använde nu HH-66, som jag efter mycket efterforskningar införskaffat, för att limma dit en ny lapp. Stenen hade glädjande inte skavt något hål.
För att undersöka om HH-66 är bättre gjorde jag ett test. Jag limmade ihop linerbitar, en med HH-66 och en med vanligt standardlim som följer med reparationssatser. Efter ett dygn testade hållbarheten. Lappen som jag limmade med HH-66 går inte att dra av. Den sitter som berget. Den andra lappen, ,som limmades med standardlimmet, sitter men kan utan svårigheter dras av.
Kruxet är att HH-66 inte säljs i Sverige utan måste beställas via EBay.
Om jag kommer ihåg ska jag en gång om året uppdatera hur lappen i poolen sitter.