Håller på att bygga ny pool 4x8 m och kommer installera både helautomatisk saltklorinator (Aseko Asin Aqua Salt) plus UV lampa som tål saltvatten.
I alla installationsanvisningar jag hittar finns inte denna kombination beskriven. I anvisningarna från Aseko (via Pahlen) står att man ska koppla in mätvattnet till saltklorinatorn
efter pumpen men
före sandfiltret. Men i deras ritning finns ingen UV lampa inritad.
UV lampan kommer (enligt instruktionerna för UV lampan) installeras
efter sandfiltret men
innan värmesystem och saltklorinator.
Nu till själva frågan. Påverkas inte vattnet av UV lampan på ett sätt som gör att jag egentligen borde koppla in saltklorinatorns mätvatten
efter UV-lampan?
Jag tänker att annars luras saltklorinatorn att tro att vattnet har en annan status än det i själva verket har. Den får ju sitt mätvatten via en liten plastslang
innan UV lampan, och agerar utifrån det med sin klorproduktion i saltcellen och PH-reglering via proberna för Redox och PH. Men i själva verket förändras vattnets status på sin väg genom rörsystemet via UV lampan, dock helt utan saltklorinatorns vetskap. Resultatet blir kanske att saltklorinatorn drar fel slutsatser och doserar felaktigt genom t.ex ökad klorproduktion i saltcellen eller dosering av PH minus? Vinsten med UV lampan går kanske därmed delvis förlorad?
Har googlat och letat överallt men hittar ingen info om detta. Är det någon här på forumet som känner till hur man bör göra eller har egen erfarenhet av vad som är bäst? Ska man ta mätvattnet till saltklorinatorns prober innan eller efter UV lampan? Och i så fall gärna med en motivering.
