Stötta forumet!, köp Poolsvampar, perfekta för att rengöra vattenlinjen i poolen, och mycket mer.
0 medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.
....Risken för kalkutfällning blir lägre vid högre pH, så har ni sådana problem så kan det vara ide att sänka pH en liten aning, hellre ligga på den lägre gränsen än den övre i ett sådant fall.
Jag antar att du egentligen menar tvärt om. "risken för kalkutfällning blir lägre vid lägre pH"... Såsom jag läst så bör man hålla pH-värdet under 7.5 för att förhindra kalkutfällning, eller så har jag missuppfattat detta?
Hej!Fortfarande ny med vårt spabad, så därför dessa dumma frågor.Om vattnet inte är helt klart, men ok ph och ok alkalinitet, vad är då problemet och vad ska vi göra? Kör med oxybox rengöring just nu. Sedan undrar jag hur man kan se om ozonrengöringen fungerar? När är det läge att använda bright o clear? Vi har haft badet i 2 veckor o har badat ca 5 ggr.Sista frågan: om vi ska mäta syre, ph o alka digitalt, vilken mätare rekommenderas? Tack för hjälpen!