Stötta forumet!, köp Poolsvampar, perfekta för att rengöra vattenlinjen i poolen, och mycket mer.
0 medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.
Jag har likadant, men har inte haft behov av att dela det (än). Men jag skulle vänta lite, jag har varje år haft konstiga läckor i kopplingar och ventiler som har varit helt omöjliga att få täta, tills vattnet blivit varmare och då har det blivit tätt av sig självt.
Det ser ut som att det är två clips som ska bort.http://www.australpool.com.au/uploaded/files/client_added/Hurlcon/Tech%20Manual/Cantabric%20Manual.pdf
Hade själv läckage i min ventil förra året. Du drar upp den vita sprinten och skruvar av locket. Tror inte det hade någon betydelse vilket läge ventilen stod i men sätt den i "Closed" till att börja med. Finns en o-ring under som man kan byta ut. Säljs bara som tätningskit tillsammans med ventilpackning så jag valde att stryka anliggningskanten för o-ringen med akvariesilikon och sen var det tätt.