Stötta forumet!, köp Poolsvampar, perfekta för att rengöra vattenlinjen i poolen, och mycket mer.
0 medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.
Underhållsfritt trä finns nog inte men det går att få fint igen.Sju år gammalt Hydropool med en lätt slipning och lite olja på vart som nytt.https://goo.gl/photos/XKa1R43dnT4EVR8c9Nu är det tio år gammalt och jag har varit ägare i fem år och det jag har fått göra är byta lock,kuddar och knappdisplayen. Pumpar är original Kommer lätt att köpa kvalitetsbad när behövs igen.
Nej,inte helt fel.deras bad är ok ,men om man som sagt räknar lite baklänges så landar man på ett inköp på 1700 usd,och tillverkaren ska tjäna på det ,såg kanske 400 usd,även om det är billigt att tillverka i kina så kostar det ju något,och 400 usd borde det kosta med personal,lokaler mm och en liten förtjänst för ägaren av fabriken.Då har du 1300 usd kvar ,det är ca 12.000:-Och då ska det räcka till alla delar som badet är gjort av.Och en gecko box med panel som dom numera använder kostar ca 3500 att köpa in för dom8500 kvaroch det ska då räcka till allt annat , och det är inte mkt man får för 8500Det är inte bara kvaliten som skiljer sig ,billiga bad är oftast mindre,runt 200cm,och det är för lite för att det ska kännas bra.Massagen skiljer då premium tillverkarna har utarbetat jets placering och anpassat limdelar,slangar och antalet jets efter pumpar.Men visst,är man bara ute efter varmt vatten att plaska i så...men då kan man ju likaväl köpa viskans runda utan jets.Men visst ,det finns riktigt dåliga kina bad och det finns dom som är lite bättre(typ SBI) men det jag retar mig mest på med SBI är deras ,rent ut sagt, skitsnack när dom står och ljuger att baden tillverkas i Sverige,dom har gecko pumpar,mm mm När en kille pekade på en av deras LX Kina pumpar ,där det tom står made in P.R.C , och sa att det där är j uen kina pum,då svarade säljaren att Lx licens tillverkar pumpar åt gecko!??!Fast eg skulle man nog vara mer irriterad på köparna av baden som är så dåligt pålästa och sväljer allt säljarna säger med hull och hår.
Jag har lyssnat på deras genomgång på mässor,och det låter bra....Men mkt är påhittat.Så visst,du kan ha fått bra genomgång,men hur mkt är ljug?Vad sa dom tex om pumpar och jets?Limdelar?Dom brukar även trycka hårt på att det är Amerikansk acryl i deras bad.Och det är det,men jämför finishen mot ett amerikanskt bad,dra med handen och känn.Livslängd på jet pumpar beror på om det är en kombinerad cirk/massage eller ej.En premium pump för endast massage håller oftast badets livslängd om man sköter ph/klor mm som man ska.En LX eller DXD kina pump som bara sköter massagen håller oftast länge den med,men oftast är kapaciteten inte anpassad efter resten av badet.
Hej på er, behöver råd😰Står o väljer mellan Badfabriken Supreme 5000 eller Svenska Bads Denver.Någon som har erfarenhet av dessa båda kostar fullt ut runt 80000kr/Michael