Hittade tillbaka till denna tråd.
Har plockat ned o upp min pool varje år sedan inköp 2012. nu säsong 5.
I år var det ett knappnålshuvudstort hål långt ned. Gissar att jag missat någon spik/skruv i garaget där den vinterförvarades.
Jag lagade på insidan med biltema reparationskit (medan det var vatten i poolen)och likadant på utsidan.
Det har hållit i 3 veckor nu.
Hade funderat på att plocka ned den o köpa en ny på toysrus rean i år pga hålet men lagningen håller.
Efter dessa år kan jag säga att den blå mosaiken har blivit blekt och jag är inne på mitt andra bubbeltäcke. Tror att kloret är styggt mot bubbelplasten tillsammans med solstrålar. Kanske blir bättre om jag byter till saltklorinator som jag tänkt göra i 4 år. Det var nära för någon dag sedan att jag köpte en intex saltklorinator.
Jag använder fortfarande veckoklorpuckar från biltema eller jem&fix som jag slår in i fryspåse o klipper hörn på. Aldrig fått algblomning så det funkar bra.
I övrigt så har skruvfästet (den böjda grejen) till ytskimmern gått sönder en gång men tror det beror på bus o lek i poolen. Köpte ny förra året.
Poolen har förutom förbrukningsartiklar(klor, bubbelplast, böjda grejen, uppblåsbara leksaker, ökad ölförbrukning mm) och värme kostat mig cirka 1000kr per säsong i inköp. Det känns okej.
Just nu när jag skriver detta har jag 35grader i poolen. Väntar bara på att ölleveransen skall komma in genom dörren tillsammans med pommes och karré.