Efter lite googlande ser Folkpools Soft Clean intressant ut.
- Billigaste varianten utan appstyrning, 10 TSEK, producerar <10g klor per timme
- Variant med appstyrning för pooler upp till 50m3 för 16 TSEK - denna producerar max 10g klor per timme
- Och just nu på kampanj en variant som producerar 20g klor per timme för samma pris som ovan, för pooler upp till 100m3.
Denna produkt verkar vara tillverkad av CCIE i Frankrike och säljs under flera olika white labels i Europa. Märkligt dock (eller är det pga högre temperaturer och mer behov av rening söderut i Europa?) så har många europeiska återförsäljare en annan rekommendation där man ofta ser att varianten som gör 10g klor per timme bara rekommenderas för pooler upp till 35 m3 och varianten med 20g pp till 75 m3.
En del tusenlappar billigare att köpa utanför Sverige, man får 20g/h varianten billigare än 10g/h varianten från Folkpool. Känns som en intressant alternativ, för rimligen sliter det mindre på cellen om klorinatorn har överkapacitet (20g/h) jämfört med en som i princip ligger på sin maxkapacitet (10g/h)?