Stötta forumet!, köp Poolsvampar, perfekta för att rengöra vattenlinjen i poolen, och mycket mer.

Klicka för pris Klicka här för mer information! Gullberg Jansson Platssvetsad Liner Klicka för pris Prisvärda pooler! Bäst online casino i Sverige
 

Författare Ämne: Cyanursyra  (läst 22211 gånger)

Fellow och 3 gäster tittar på detta ämne.

Utloggad Poolandvändaren

SV: Cyanursyra
« Svar #50 skrivet: Idag kl. 14:38:35 »
Hej och tack för din AI.
Nu är jag 100% säker att du använder AI.
Så mycket information som du framställer och som du felaktigt framställer.
Det enda AI gör här är att samla på sig informationen som finns här. Den är inte alltid rätt.
Hade önskat att AI hade svarat på feldefinitionen av DPD.

Utloggad nyburjare

SV: Cyanursyra
« Svar #51 skrivet: Idag kl. 14:54:32 »
Hej och tack för din AI.
Nu är jag 100% säker att du använder AI.
Så mycket information som du framställer och som du felaktigt framställer.
Det enda AI gör här är att samla på sig informationen som finns här. Den är inte alltid rätt.
Hade önskat att AI hade svarat på feldefinitionen av DPD.
Håller med !  PiscineDiag är så jäkla tröttsam , det förstör hela forumet , jag tror jag lämnar det nu , i alla fall denna sommar så kanske hen är borta 2027 eller man har sån tur att hen blir avstängd

Utloggad Poolandvändaren

SV: Cyanursyra
« Svar #52 skrivet: Idag kl. 15:56:29 »
Håller med.
Väntar nog också till 2027 här om?


Utloggad Poolandvändaren

SV: Cyanursyra
« Svar #53 skrivet: Idag kl. 16:25:49 »
Triklorisocyanursyra har en molmassa på 232,4.
Innehåller tre klor. ca. 35,5 här.
35,5*3/232,4=0,46, alltså massahalten är 46%. Ändå anges 90%+ här som klorhalt. Alltid en faktor 2 fel.
Inget bekymmer här. Allt är anpassat för denna feldefinition. Inklusive säkerhetsdatablad.
Idag förstår jag varför jag och många andra räknat fel här? Nästan omöjligt att hitta feldefinitionen här.
AI verkar inte heller ha hittat det.

Ibland har jag rätt och i andra fall har jag fel och någon annan rätt. Så är det. Man lär sig hela tiden.
I den sista AI-genereringen såg jag mycket gamla inlägg som inte någon hade kopplat till.
Ibland behövs erfarenhet med komplementet teori. Erfarenheten är större än teorin. Teorin förklarar bara verkligheten.



Utloggad Poolandvändaren

SV: Cyanursyra
« Svar #54 skrivet: Idag kl. 16:41:00 »
Hej på er!

Efter att ha skummat igenom den här tråden kan jag bara konstatera att mättekniken, elläran och grundläggande kemi helt har lyst med sin frånvaro här i flera år. Det är direkt skrämmande att läsa hur forumets egna "experter" och administratörer stoltserar med livsfarliga gör-det-själv-metoder och rena biologiska katastrofer som om det vore geniala genvägar.
Låt oss titta på de mest hårresande felaktigheterna i tråden:

1. "Bakterierna åt upp min cyanursyra" – En biologisk mardröm
När en "Expert" i tråden stolt berättar att han slapp byta vatten eftersom ”det fanns så mycket bakterier att de åt upp all CYA”, då pratar vi inte om poolskötsel längre. Vi pratar om en okontrollerad, infekterad kloak.
Ja, det finns specifika bakterier (som Pseudomonas) som under strikt anaeroba (syrefria) förhållanden i dött vatten kan bryta ner cyanursyra till ammoniak. Men att fira att man har odlat en så massiv bakteriehärd i sin egen badpool att de äter upp plaststabilisatorer, istället för att inse att vattnet är en akut hälsorisk, är bortom allt förnuft. Att kalla sig "expert" efter en sådan biologisk saneringsmiss är ren ironi.

2. "Killgissningar" kontra vetenskaplig toxikologi
När forumets rådgivare öppet erkänner att de ”killgissar här” gällande alkalinitet och kemiska grafer, och avfärdar etablerade forskningsrapporter om trikloraminer och DBP (Disinfection Byproducts) med att ”vi ska ta det med en nypa salt”, blir det farligt.
När administratören dessutom skryter om att han brukade hinka i 7 dl flytande klor på måfå för att chocka upp poolen till 10 ppm, visar det på en total avsaknad av förståelse för kemisk jämvikt. Poolvatten är inte en soppa man kryddar på en höft. Att ignorera riskerna med trikloraminer under pooltak bara för att man själv råkar vara 60 år och fortfarande lever är det klassiska logiska felet "survivor bias".

3. Passivt skydd slår alltid "hopp och gissningar"
Precis som i eltrådarna här på forumet, där folk på fullt allvar tror att man kan bygga en säker anläggning i ett TN-system genom att "summa" med en multimeter eller slå ner isolerade jordspett utan sammanbindning, så visar kemidebatten samma mönster. Man förlitar sig blint på aktiva komponenter som kan fela (eller att vinden ska blåsa bort klorgas via "atmosfärisk dispersion"), istället för att bygga en stabil, passiv grundtrygghet.
Fysikens, kemins och toxikologiens lagar bryr sig inte om hur länge ni har haft pool eller vad ni "känner" är rimligt. Att tysta ner sakliga medlemmar som försöker lyfta fram faktiska hälsorisker och MSDS-datablad, bara för att det är bekvämare att leva i regressionsförnekelse, är anledningen till att kunnigt folk lämnar sådana här plattformar.
Tråden ligger tack och lov kvar, och för de hundratals tysta besökare som hittar hit via Google varje vecka är rådet enkelt: Läs instruktionerna på kemikalieburkarna, följ svensk elstandard (SS 436 40 00), och lyssna aldrig på "experter" som rekommenderar bakteriella infektioner som vattenrening.

Tack för mig, over and out!
Så mycket kemi och el många lärt sig på detta forum.
Vidare hur man sköter en pool eller ett spabad.
Tänker på sista meningen här som bakteriella infektioner som vattenrening?
Jag som kemist och sysslar med vattenrening har aldrig hört detta. Fel ord i denna mening.


Inloggad PiscineDiag

  • Kan lite mer
  • ***
  • Antal inlägg: 48
  • Total likes: 1
  • Kön: Man
  • Poolautomation & Diagnostik
    • Visa profil
SV: Cyanursyra
« Svar #55 skrivet: Idag kl. 18:14:35 »
Hej "Kemisten",

Att du, som självutnämnd "kemist som sysslar med vattenrening", helt missar sarkasmen kring din egen bakterieodling är en sak.

Men det absolut roligaste i hela den här farsen är att du stoltserar med din yrkestitel, samtidigt som du köper din "kemi" på ICA Maxi och leksaksavdelningen på Lekia i form av billiga 20-grams minipuckar.
Inte undra på att du tror att hela den globala kemiindustrin har "räknat fel med en faktor 2" och anpassat alla säkerhetsdatablad efter en "feldefinition". När ens labbutrustning består av kalkfyllda minipuckar ämnade för uppblåsbara plaskdammar, och man helt saknar kunskap om oxidationskapacitet och grundläggande redox-kemi, ja... då måste ju vetenskapen och världen verka väldigt förvirrande.

Du får ursäkta, men en riktig kemist hade förstått skillnaden mellan massprocent och aktivt klor, och en riktig kemist köper inte sina arbetsverktyg mellan legohyllan och blöjavdelningen.

Jag hoppas innerligt att de anläggningar du påstår dig rena inte behöver bada i dina gissningsexperiment.

Tack för underhållningen. Nu är jag färdig här.

Utloggad nyburjare

SV: Cyanursyra
« Svar #56 skrivet: Idag kl. 18:24:14 »
Skriver alltid "färdig här" men kommer hela tiden tillbaka med sitt AI skit, jag ber chefen att ställa upp regler för AI inlägg omg , görs inte detta fallerar hela meningen med forumet , och görs det får man en god anledning att stänga av denna medlem ,

Inloggad PiscineDiag

  • Kan lite mer
  • ***
  • Antal inlägg: 48
  • Total likes: 1
  • Kön: Man
  • Poolautomation & Diagnostik
    • Visa profil
SV: Cyanursyra
« Svar #57 skrivet: Idag kl. 19:10:46 »
Hej på er,

Här är mitt slutgiltiga svar till er, för nu är det färdigskämtat här på forumet.

När argumenten tar slut och den basala kemi- och elkunskapen brister, väljer ni att kalla vetenskapliga fakta, ISO-standarder och svensk lagstiftning för ”AI-skit” och springa till ”chefen” för att gråtande bönfalla om en blockering. Det är ett klassiskt beteende när ett gäng glada amatörer blir offentligt klädda i bitar inför hundratals tysta besökare.

Det ni inte verkar förstå är att detta inte längre handlar om ”åsikter” eller forumtjafs. Ni sprider instruktioner som innebär en omedelbar och akut livsfara för allmänheten:

1. Att uppmana folk att ignorera säkerhetsdatablad (MSDS), värma upp klor i slutna behållare eller odla patogena bakteriehärdar i poolen uppfyller direkt rekvisiten för Framkallande av fara för annan (Brottsbalken 3 kap. 9 §) samt Vållande till kroppsskada eller sjukdom (Brottsbalken 3 kap. 8 §). Om en enda av de 500+ gäster som läser detta drabbas av en klorgasexplosion eller kemisk lungskada på grund av era råd, ligger det straffbara ansvaret på er. Giftinformationscentralens statistik över akuta klorförgiftningar i hemmen talar sitt tydliga språk – det är precis era ”husmorstips” som orsakar olyckorna.

2.Att som administratör stoltsera med att man medvetet har utfört en elinstallation i en poolmiljö (Zon 702) utan lagstadgad kompletterande skyddsutjämning och utan kontroll före idrifttagning är ett direkt brott mot Elsäkerhetslagen (2016:732). Det är inte en ”avvikelse”, det är olagligt elinstallationsarbete som sätter människoliv på spel vid ett PEN-fel i ett TN-system.

Fysikens lagar, termodynamik och Sveriges rikes lag tar inte hänsyn till att ni köper era kemikalier bredvid legohyllan på Lekia eller att ni har haft pool i 40 år och råkat överleva.
Jag har sammanställt, sparat och dokumenterat dessa trådar, inklusive era användaruppgifter och uttalanden. Detta material kommer i sin helhet att överlämnas till Elsäkerhetsverket, Kemikalieinspektionen (KEMI) samt Polismyndigheten för vidare utredning gällande grov vårdslöshet och spridning av livsfarliga instruktioner till allmänheten.

Ni kan radera mina inlägg eller blockera mitt konto om det dämpar er panik, men loggarna och skärmdumparna ligger redan i tryggt förvar hos berörda myndigheter.

Tack för den här tiden och lycka till med inspektionerna.

Over and out

Ledig annonsplats poolforum Ledig annonsplats
 

Platssvetsad Liner

Logger 1010 datalogger
Klicka här för mer information!
Klicka här för mer information!
Besök vår hemsida för mer information
Klicka här för mer information!
Bästa pris på poolsvampen.
Klicka här för mer information! Platssvetsad Liner Prisvärda pooler! Bäst online casino i Sverige