Jag bygger ett pooldäck runt vår glasfiberpool och vill helst att pooldäcket ska gå över poolen och inte ha någon sarg. Tidigare har det suttit trall skruvat i toppen av glasfibern som poolsarg.
Min första plan var ett ta bort den gamla och skruva dit en ny sarg på liknande sätt och lägga i nivå med resten av däcket. Pga risk med rörelse i däcket vill jag inte skruva fast däcket i glasfibern.
Men sen började jag gräva runt och såg att det bara är tomrum under kanten på glasfibern. Det fick mig att börja fundera på om jag kan kapa något i den?
Antingen bara den lilla utstickaren längst ner (se bilder nedan), för att kunna regla närmre kanten (punkt 1 på bilden nedan), eller om jag kan kapa bort hela kanten (punkt 2 på bilden) och sätta reglarna hela vägen in mot poolkanten?
Att kapa enligt punkt två hade löst alla mina problem, men riskerar jag att förstöra något om jag såger bort kanten? "Öppnar det upp" på något sätt så det kan spricka mer i glasfibern?

