Hej!
Hur stor pool bygger du?
Att lägga dräneringen själv är inte svårt, bara fruktansvärt jobbigt om du inte har maskinhjälp.
Jag håller på att anlägga en mindre,4.5m rund, pool.
Dräneringen kostade
30 cm 11/16 kross 2400:-
20 meter dräneringrör 500:-
Pumpbrunn ( ett 40 cm brunnsrör) hade jag sedan tidigare. Kostar säkert 1000:-
Hyra av 200 kg markvibrator för att padda gruset 300:-
En dags arbete med att fylla på 10 cm i taget och köra med markvibrator innan nästa lager lades på. Pruta inte på detta. Jag lade på fyra 10 cm lager som jag paddade ihop till slutgiltiga 30 cm.
Det hade inte varit något vidare kul om poolen satt sig dessa 10 cm.
Summa: 4200:-
Du kan kanske pruta på krossen och bara lägga 20 cm men då gäller det att den utgrävda botten är plan.
För att undvika att hålen i dräneringsrören sätter igen kan du helt enkelt linda markduk runt dem innan du lägger dem på plats.
Lägg rören i två slingor där ena änden sticker upp över marknivå och den andra slutar i pumpbrunnen.
Om dräneringsrören eller brunnen sätter igen av slam eller annat är det då enkelt att spola rent hela dräneringssystemet genom att spola vatten genom dräneringsrören som sticker upp över marknivån.
/MM