Allt om pool, Poolforum!
PoolForum - swimmingpooler => Övriga frågor! => Ämnet startat av: jesmandor skrivet maj 11, 2014, 15:20:08:08
-
Hej
Vårt pooltäcke har blivit brunt och missfärgat under vintern. Hade problemet även under förra sommaren men enbart vid sargen. Täcket låg hoprullat under vintern och var troligen något fuktig när vi rullade ihop den. Kan det vara alger?
Har ni tips på hur man får bort det? Försökte skrubba förra året men det sitter som sten. Funderar på klorin, men kan det göra täcket skört?
Tacksam för alla tips!
//Jessica
-
Är du säker på att det inte handlar om rost ? Har det funnits något järn eller starkt järnhaltigt vatten invid det hoprullade täcket ? Om det är rost så är oxalsyra det effektivaste sättet att få bort så mycket som möjligt av det. Är det däremot alger lär klorin vara mera effektivt. Du kan ju testa på någon mindre fläck.