Allt om pool, Poolforum!
PoolForum - swimmingpooler => Vatten och kemi => Ämnet startat av: matez skrivet april 28, 2014, 16:31:25:25
-
Försöker hjälpa en bekant med uppstart av poolen.
Poolen var väldigt grön av förra årets löv, så vi tappade ur vattnet med en dränkpump. (Vart ca 1 dm kvar på botten.) Sedan gjorde ren alla kanter och tog bort alla gamla löv på botten. (Rent och snyggt!!) Dock vart det ju lite grönt kvar på botten som vi inte fick bort.
Sedan fylldes poolen med nytt fräscht vatten, dock var det fortfarande aningen grönt eftersom det blandades ihop med det som fanns kvar på botten. Sen justerades pH-värdet till det exakta, 7,2-7,6 och sedan hade vi i 200 g/10m3 chockklor som verkat över natten.
Nu är varenda liten smuts/alg helt borta och kanterna/botten är som nya. Dock är vattnet lite "solkigt", dvs inte helt kristallklart. Och pH-värdet har höjts upp till ca 8 efter chockkloreringen. Mäter man kloret är det långt över högst på färgskalan.
Jag undrar om vattnet behöver lite tid att bli klart (eftersom klorhalten fortfarande är hög) samt skall man tillsätta pH- nu direkt eller vänta lite tills klorhalten sjunker?
-
Verkat över natten ? vad har ni för filtersystem igång ? algerna dör ju men algen finns ju kvar dvs växtdelar och stoft från själva algen, denna måste filtreras bort och det kan ju ta sin tid beroende på hur filtret omsätter vattenvolymen, tillsätt även flockmedel men OBS bara om du har sandfilter aldrig till patronfilter
Varför tillsätta PH minus ? Ph värdet var ju perfekt eller ?? om du behöver justera PH värdet skall du göra som du skrev att ni gjorde dvs först justera PH sen klor , varför du sen nämner tillsätta PH minus är jag inte med på ???
-
Det är ett sandfilter, osäker på hur många m3/h. Vi chockklorerade igår söndag omkring kl 17, så har snart gått ett dygn. Misstänkte att det skulle behövas lite tid innan algerna försvinner helt, vart dock orolig om det skulle vara fel på vattenkvaliteten eller nå eftersom det vart så grumligt/solkigt.
Jag har själv haft nån vår med grönt vatten vid uppstart, men har då bara justerat ph och chockklorerat. kristallklart på några timmar. Visserligen inte i närheten så grönt detta var, och min pump cirkulerar 16m3/h. Jag har heller aldrig använt flockmedel eftersom det inte behövts, men kanske inte är till nackdel att tillsätta lite sånt då och då.
Men visst ska man justera ph direkt när det ligger fel, även efter chockklorering?
-
Jo är PH fel skall det ju justeras, men vänta lite tills chocken lagt sig detta drar upp Ph värdet , chocken alltså
finns inte att göra än att vänta o låta filtret jobba, flockmedel gör stor nytta !
-
Jo tillsätta pH- för att ph värdet var perfekt innan chockkloreringen, efter chock så steg pH-värdet upp till en bit över 8.
Verkar i alla fall som det händer lite timme för timme, för nu kan han se poollampan lite svagt. :)
Jag har en fråga till mig själv också angående chockklor; Ska man ha solfolien på fast man chockklorerat? Ska nämligen åka bort 7 dagar om ett tag, och då tänkte jag chockklorera samma dag jag åker, och vill inte släppa ut all värme i onödan som det blir med solfolien av. Cirkulationen har jag timerstyrt.
-
Överdrag kan du ha på men vänta några timmar eftet chocken annars kan du bleka överdraget, låt det blanda sig ordentligt med poolvattnet
-
Jag tror att chockkloret höjer pH, högt pH kan orsaka kalkutfällning vilket gör att man får mjölkigt (eller som i mitt fall disigt vatten, chockade för ca 1 timme sedan) vatten. Jag rekommenderar att vänta ett dygn eller två till, sjunker inte pH till dess så kan du ha i pH-minus. Vårt vatten lägger sig på en normalnivå på 7.6 i pH, spelar ingen roll vad jag gör. Troligtvis har det stigit nu när jag chockat vilket visar sig som disigt vatten i mitt fall.
-
Tack så mycket för snabba svar! Det löser sig till slut, det är ju bara det vanliga att man alltid ska ha så bråttom när nåt dyker upp. <hmm>