Allt om pool, Poolforum!
PoolForum - swimmingpooler => Uppvärmning => Ämnet startat av: Mic66 skrivet april 18, 2014, 10:03:48:48
-
Hej
Någon som har erfarenhet av primastars värmepumpar?
-
Har sökt på forum hittar ingen mer än en som fråga förra året.
Varför ge sig på ngt okänt finns ju ett antal här beprövade märken
som inte kostar skjortan och verkar fungera bra. Skulle inte köpa
bara på ren chans. Verkar ploppa upp nya namn hela tiden.
Men kör på något av nämnda här på forumet så kan du också få hjälp
snabbare vid behov
Roland 8)
-
Nä precis ! Såg att brillix hade en 5kw nu för runt åtta papp. Känns väl som ganska prisvärt ?..
-
Deras två minsta modeller är Gullberg&Jansson...GJPASRW-08P samt GJPASRW-12P vilka de kallar Primastar 08 resp. 12.
Så...okänt märke vill jag väl inte påstå att det är? ???
Köpte själv en Primastar 12 idag och det står GJPASRW-12P på kartongen.
Har dock inte kollat upp och jämfört deras större varianter eftersom jag inte behövde så stor.
-
Hej! Det är ju bra om det är så men det framgår inte på
deras sida vad jag kan se, så vet man inte om det så kanske man
skall vara lite försiktig med testa okända märken, för som sagt
det poppar upp mängder med nya pumpar i takt med att fler
slåss om kakan.
Roland 8)
-
Jag har minsta Primastaren, inköpt förra året. Är en ommärkt G&J. Primastar hänvisade också till G&J-dokumentation ang frågor jag hade.
-
Hej .. Tack för era svar o tips vad gäller värmepumparna . Har också för mig att någon nämnt tidigare att det är en GoJ i deras pumpar . Har dock nu bestämt mig för en HeathForce från folkpool som har butik där jag bor. Hade inte den blekaste om att dom fanns runt hörnet tidigare.. Har fått många råd o tips från personalen i deras butik trots att jag inte köpt poolen från dom. Mvh Micke
-
Har fått många råd o tips från personalen i deras butik trots att jag inte köpt poolen från dom.
Det är så man vårdar kunder som kommer tillbaka och handlar där nästa gång. Hade de stött bort dig så hade du ju handlat alla tillbehör som man har till poolen någon annanstans.
-
Jag har minsta Primastaren, inköpt förra året. Är en ommärkt G&J. Primastar hänvisade också till G&J-dokumentation ang frågor jag hade.
Ursäkta att jag lånar tråden... hur tycker du att din Primastar fungerar? Har oxå tänkt att köpa den lilla modellen (8) till vår Primastar pool 3,6 x 1,37 (14kbm).
Poolen är nedgrävd till 2/3. Tror du att den lilla räcker, och hur tycker du ljudvolymen är?
Tack på förhand!