Allt om pool, Poolforum!
PoolForum - swimmingpooler => Ovanmarkspooler => Ämnet startat av: martin7901 skrivet april 13, 2014, 15:34:48:48
-
Ber om hjälp!
har inskaffat en pump men får det inte till att funka.
Inget vatten kommer när jag kör "backwash" förutom när pumpen stängs av.
ingen cirkulation när jag ska filtrera...
pumpen är fylld med vatten, vet ej vad jag gör för fel.
Någon som vet?
-
vet att jag också hade problem med ett sandfilter.
Har lite dåligt minne men har för mig att jag fick sätta den på rinse (alltså bara låta vattnet gå igenom) och direkt därefter på filtrering, dvs ej slå av strömmen när jag bytte på manöverhandtaget. Var lite meckit att få igång den. Fick liksom lura mitt sandfilter.
-
ok, jag ska testa detta :)
-
tyvärr, det funkar inte, den spottar inte ut något vatten när jag kör rins...bara när jag stänger av??
-
Är du säker på att du kopplat allting rätt ? Är pumpen enfas eller trefas ? Om den är trefas, kontrollera att den snurrar åt rätt håll ! Är den enfas kan den inte gå baklänges. Är slangarna kopplade på rätt ställen ? Inte förväxlat sug- och trycksida ? Du kan ju testa pumpen i sig själv genom att koppla bort slangen som går till filtret från pumpen. Om det då sprutar ut vatten i god mängd så är ju pumpen ok och felet ligger i filtret eller i centralventilen. Det kan inte vara så att det sitter ett tätningslock på någon anslutning ? Ibland levereras saker med något litet plastlock över öppningen för att inte skräp skall komma in under transport osv. lömmer man då att ta bort detta så är ju ledningen stängd.
-
jag rev fram pumpen, har den under ett trädäcket där det är mörkt å trångt, läste på plasten och insåg att slangarna satt fel, allt funkar nu :D