Allt om pool, Poolforum!
PoolForum - swimmingpooler => Uppvärmning => Ämnet startat av: Tryo skrivet april 11, 2014, 19:53:25:25
-
Förmodligen finns informationen på forumet någonstans, men jag hittar inte. Jag undrar om jag kan ha en pem-slang på svart takplåt till en solfångare som ska ligga där i sommar. Pem-slang är ju för kallvatten, men många använder ju pem-slang som solfångare på tak etc. Jag hade tänkt använde 32mm cirka två meter, på taket, och sedan 5 meter ned och bort till pumpen på marken bredvid poolen. Min fråga är om pem-slangen "tål" värmen på taket eller inte? Annat förslag på slang?
-
Hejsan.
Jag har 200m 40mm PEM som ligger på svart papptak, fungerade kanon hela förra sommaren som ju var varm & solig.
Denna sommaren planerar jag att ansluta termometer för att se effekten av mitt hemmabygge.
Ett tips: Låt slangen ligga i solen & bli rejält varm & mjuk innan du börjar brottas med den, det missade jag vilket orsakade en del vredesuttryck & mängder med svett.
Lycka till!
/Ola
-
Jag har / haft 25-30-35 meter 25 mm PEM slang på tegeltaket i 3-4 år.
Det har kommit jättevarmt vatten urslangen 40-50 grader när solen har tryckt på, MEN solen värmer ju upp poolen iaf jag har kollat med termometer med och utan takslingorna igång och märker ingen skillnad.
Har en temp - timer inkopplad för att inte få kallvatten i poolen på natten.
Mitt förslag är hoppa över och köp en värmepump istället.
-
Hej, jag tänker också försöka med PEM slang på mitt garagetak i sommar!
Har kommit över en fd brandsland (modell grov) från jobbet, och skall ringla denna på plåttaket tänkte jag, som ligger 2.5m över bottnen på poolen.
I samband med detta så vill jag också köpa en sandfilterpump.
Men vilken pump skall jag köpa som orkar cirkulera vattnet genom brandslangen på taket? Förslag på pumpar som kostar Max 1500kr mottages gärna.
-
Med en SunLogger 2020 (min uppfinning) kan man styra driften av solfångaren.
Man behöver komplettera med en trevägsventil eller en separat cirkpump för att kunna styra det.
Utan styrning kan man ju i princip bara använda det manuellt när det är soligt, om man inte vill kyla poolen mer än man värmer den.
I övrigt, visst funkar det med pemslang på taket, så länge du inte glasar in den, om du glasar in den så kan plasten deformeras, och startar du pumpen när slangen är som mjukast varmast kan den bli till en ballong.