Allt om pool, Poolforum!
PoolForum - swimmingpooler => Vatten och kemi => Ämnet startat av: Goxx skrivet mars 08, 2014, 01:14:48:48
-
Vi ska beställa poolbygge i Spanien inom ett par dagar och är lite sugna på saltclorinator efter att läst mestadels positivt om tekniken här på forumet och även den poolfirman vi troligen anlitar talar mycket gott om den. Är det rimligt och värt pengarna att betala ca 7000 kr extra för denna teknik i stället för standard klor?
-
Det beror ju på vad du menar med standardklor. Kloret i poolen är ju samma lika, det produceras bara på olika sätt.
Jag skulle satsa på en lösning som doserar kemikalierna automatiskt och detta kan ju mycket väl omfatta en saltklorinator.
-
Tack för svaret.
Ok, jag uppfattade det på firman som att saltklorinatorn automatiskt skötte doseringen och därmed gjorde skötseln enklare. Men det är klart att även "vanlig" klorering kan automatiseras. Sedan står även automatisk Ph-reglering som en separat punkt. Fördelar/nackdelar med detta? Har en hel dela att läsa på känner jag. Ska får en utförligare offert också.
-
Salt är en bindning av Natrium och Klor, NaCl. Om man har salt i vattnet och har en mackapär som spjälkar dessa så får du ju klor i vattnet. Detta binder sig sedan igen till Natriumet och du får salt.
Ägna sökfunktionen och google och läs på. Vad gäller salt så har det rostfria (pooldetaljer) som vi använder här för låg klassning, och kan börja rosta i saltvatten. Så man måste tänka till innan man bygger.
-
Klart en saltklorinator är bekvämt. Dom kostar mellan 5.000:- till 20.000:- här i sverige beroende på märke, försäljare osv.
Jag brukar råda folk att köra sin första säsong med pool utan dessa ting då dom är löjligt enkla att installera i efterhand.
Detta rådet bygger på att jag tycker folk ska lära sig hur kemin i poolen fungerar.
-
Bra att lära sig kemin, men väldigt skönt att inte behöva fundera på det alls!!!! :)