Allt om pool, Poolforum!

PoolForum - swimmingpooler => Ovanmarkspooler => Ämnet startat av: Jocke1897 skrivet februari 06, 2014, 20:38:00:00

Titel: Baddjup, tips mottages tacksamt
Skrivet av: Jocke1897 skrivet februari 06, 2014, 20:38:00:00
Hejsan, vi håller på o kollar på pool och det blir en rund 450 el 460 i diameter. Den ena är från primastar o poolhöjden är 137cm, den andra en future pool från Tyskland med 150cm poolhöjd. Vi kan inte bestämma oss för vilken, det mesta hänger på badhöjden, om det blir för djupt med 150 och för grunt med 137. Antar att baddjupet är ca 10 cm under poolhöjden. Vi är två vuxna och tre barn från 12 till 1. jag är ca 180 cm o sambon ca 165.
Tänkte om nån har tips på lämpligt baddjup för lek o slappa.

Med vänlig hälsning, Jocke
Titel: SV: Baddjup, tips mottages tacksamt
Skrivet av: Erica skrivet februari 06, 2014, 23:51:08:08
Nja djupet i en sådan ocanmarkare blir ju alltid en kompromiss eftersom konstruktionen förutsätter att du har ett och samma djup i hela poolen - det är närmast omöjligt att tillverka sådana pooler med grund och djup del. De vattendjup som ni jämför blir alltså då ca 140 cm resp. 127 cm. Båda fungerar för simning utan att man slår i botten. För mindre (ej simkunniga) barn blir ju båda delarna för djup utan hjälp så där spelar det inte så stor roll. Du och din fru bottnar båda två i bägge fallen, 12-åringen troligtvis bara på det mindre djupet.

Vi har en inomhuspool med ett djup som varierar mellan ca 95 cm på det grundaste upp till runt 150 cm på det djupaste (lite beroende på hur högt vi fyller. Du kan ju variera djupet inom ramen för vad skimmern klarar). Vår allra första pool var en liten ovanmarkare med en poolhöjd runt 120 cm om jag minns rätt, alltså drygt en meter i vattendjup. När vi bodde i USA hade vi en betydligt djupare pool (vattendjup från ca 100 cm till runt 240 cm. Vi har inte upplevt vattendjupet som ett problem i någon av poolerna. I den djupa kunde man dock dyka från trampolin, men det är ju uteslutet i er typ av pool ändå. I en så pass liten pool som ni tittar på sträcksimmar man väl knappast och leka och slappna av fungerar vid båda djupen.

Titel: SV: Baddjup, tips mottages tacksamt
Skrivet av: Jocke1897 skrivet februari 09, 2014, 20:52:03:03
Tack för ditt svar, det blir nog 150 poolen. Känns som den är av bättre kvalité med av dom två.

Med vänlig hälsning, Jocke