Allt om pool, Poolforum!
PoolForum - swimmingpooler => Vatten och kemi => Ämnet startat av: marttit skrivet september 29, 2013, 13:38:20:20
-
Hej
Hur får jag bort bruna vattenlinjen (ser ut som rost) från vita pooltrapporna? Jag har försökt med Folkpoolens linetvätt och med olika svampar och spatvätt okool cream utan att lyckas.
Kan någon ge tips om hur man lyckas få bort den bruna linjen?
-
Med nånting som innehåller oxalsyra. Tex biltemas fälgrent. Äv trallrent brukar funka.
-
En brun linje kan antingen vara rost eller fett. Är det rost är nog oxalsyra det effektivaste. Är det fett (känns klibbigt) så gäller något fettlösande medel, dock inte organiska lösningsmedel eller liknande. Det finns ju gott om fettlösande rengöringsmedel på marknaden.
-
Autosol har jag kört med, funkar bra
-
En annan sak att fundera över är ju varför det blir en brun rand. Kanske går det att förbättra cirkulationen? Öka klorhalten? Förbättra pooltäckningen?
-
I vår pool som har utloppen knasigt placerade gör det stor skillnad på hur mycket smutsrand det blir beroende på hur munstyckena riktas.