Allt om pool, Poolforum!
PoolForum - swimmingpooler => Markpooler. => Ämnet startat av: G-rud skrivet augusti 08, 2013, 16:15:33:33
-
Hej!
Ska äntligen bli med pool, kommer att köra saltvattensystem.
Har dock inte valt pool ännu.
Jag har fått lite olika svar på vad som fungerar.
Vissa säger att det måste vara en trästomme för att det inte ska skapas galvaniska strömmar.
Vad det gäller cirkulationspumpar, värmepumpar och övriga komponentval så känns det under kontroll på vad som funkar.
Tacksam för svar och tips..
-
Det är många som kör pool med stålstomme och saltvattensystem. På utländska poolsidor snackas det en hel del om att man måste montera offeranod i zink om man ska ha saltklorinator. Har man skimmer, inlopp, lampa och stege i plast och titan i värmepumpen är det väl bara stommen som kan ta skada. Men det kräver ju att det finns en skada i linern som även borde ge en läcka.
Jag håller på att bygga en rund pool med stålstomme och kommer att köra saltvatten i den. Jag har precis fått hem en Zodiac Tri 10 Pro från Cypern som ska sköta både klorerande och pH-justering. Har funderat en del på om offeranod verkligen behövs.
-
Hur blir det med skruvarna som sitter i skimmer, inlopp osv?
-
Hur blir det med skruvarna som sitter i skimmer, inlopp osv?
Ja det är en bra fråga. Hur gör alla ni andra på forumet som kör saltvatten?
-
Det är syrafasta/rostfria skruvar för vår pool i skimmer, inlopp och lampa. Jag har inte tänkt på det egentligen men det är ju klart att om man har plåtpool så kan ju plåten utsättas... Dock ska det ju som sagt då komma vatten i ständig kontakt med plåten (vilket det ju inte gör när man har liner).
Mvh,
Anders
-
Hej,
PP-Pooler fungerar perfekt med saltvatten eftersom hela poolen består av polypropylen.
Med vänlig hälsning
Mark