Allt om pool, Poolforum!

PoolForum - swimmingpooler => Vatten och kemi => Ämnet startat av: Frallan78 skrivet juli 25, 2013, 09:39:41:41

Titel: Kalkutfällkingar - hjälp, finns fler trådar jag vet
Skrivet av: Frallan78 skrivet juli 25, 2013, 09:39:41:41
Dessa kalkutfällningar även i år. Förra året tömde jag poolen och fyllde på nytt vatten

Både teststickor och tabletter visar ok på klor, oh och alkanitet.

Vad ska jag göra?

Vill ha kristallklart vatten. Har kört med flock rullar och backspolat. Med mycket bad samlas det upp i sandfiltret och jag backspolar. Funderar på om jag ska stänga av pumpen så det lägger sig på botten för att  sen dammsugas ut
Titel: SV: Kalkutfällkingar - hjälp, finns fler trådar jag vet
Skrivet av: Erica skrivet juli 25, 2013, 15:04:16:16
Har du kalkhaltigt vatten så kan du få kalkutfällningar. Det är svårt att förhindra. Lägre pH minskar risken, men har du för lågt blir vattnet ögonirriterande. Man kan givetvis skaffa ett avhärdningsfilter och köra allt vattnet genom detta vid fyllning men det är en ganska dyr metod. Kalkutfällingarna syns oftast inte så mycket eller inte alls i dagsljus, utan blir mest märkbara om det är mörkt och man har poolbelysningen tänd. Vi har sådana i vår pool och vi vet ju att vårt brunnsvatten är ganska hårt och innehåller både järn och kalk. Men vi bor ute på landet och vattnet är vad det är. Något problem för poolens drift har det aldrig gett upphov till utan det har handlat om "skönhetsstörningar".

Problemet med kalkutfällningarna är att de ofta blir så finkorniga att de går igenom filtret, vare sig det handlar omvanlig filtrering eller vid dammsugning. Järnutfällningar ger samma effekt. Om du låter dem sjunka till botten och sedan dammsuger med filterventilen i WASTE läge så kommer de att sugas ut till avloppet. Tänk bara på att du tappar mycket vatten med den metoden och det får ju inte bli så låg vattennivå i poolen att pumpen suger torrt.
Titel: SV: Kalkutfällkingar - hjälp, finns fler trådar jag vet
Skrivet av: Frallan78 skrivet augusti 02, 2013, 19:44:29:29
Tack för svaret!

Jag hade samma problem förra året. Jag tömde då hela poolen och fyllde upp med nytt. Jag kommer inte ihåg om det blev sämre med tiden men efter nyfyllnad var det perfekt.

Är jag för snål med chockkloret?