Allt om pool, Poolforum!

PoolForum - swimmingpooler => Ovanmarkspooler => Ämnet startat av: Greven skrivet juli 25, 2013, 07:59:02:02

Titel: Frågor kring JF Storpool
Skrivet av: Greven skrivet juli 25, 2013, 07:59:02:02
Hej på er!

Allt är kittat. Allt är planerat. Allt är klart....men ändå har vi inte börjat ännu??!
Låt mig förklara....

Genom kontakter har vi möjlighet att få bra pris på grävning och bortforsling av massorna, vi har tillgång till världens alla maskiner (nja det kanske var lite att ta i men nästintill då :)) och tillhörande kompetens. Vi kan köpa lossa makadam, stenmjöl, isolering osv till riktigt bra priser etc etc.

Ni fattar , vi har ett jäkligt bra läge, men ändå tvekar vi!
Varför tvekar vi...Jo, till stor del för att vi inte riktigt vet vad det innebär med en storpool. Hur mycket jobb/strul är det med dom egentligen? Är det så enkelt som att lägga i en klortablett i veckan och låta den automatiska dammsugaren äta lite då och då eller är det ett ständigt passande och saker som går sönder?

Någon vänlig själ som kan ta sig 5 minuter och skriva ihop ert omdöme kring JF Storpool (gärna någon som haft sin några år nu)?

Tack på förhand.
MVH
Johan
Titel: SV: Frågor kring JF Storpool
Skrivet av: gadden skrivet juli 25, 2013, 16:37:00:00
Jag har bara haft min i 2 säsonger nu men kan iaf säga hur de har varit. Jag kastar i en klorpuck ungefär en gång i veckan. Kollar värden typ varannan vecka. Backspolar 4-5 ggr per säsong. Kör med håven innan bad om det ligger skräp i och går ett varv med dammsugaren när håven inte räcker till.
Den automatiska dammsugaren som vi fick med har jag inte använt, tycker inte det är något stort jobb att gå med den manuella varianten.
Titel: SV: Frågor kring JF Storpool
Skrivet av: mac-jones skrivet juli 26, 2013, 18:49:14:14
Jag är inne på min andra säsong och kan inte annat än hålla med vad Gadden säger O0. En klorpuck i veckan, lite dammsugning då och då,
och några varv med håven vid behov. Mitt tips bygg och sedan njut  O0
Mvh M.Jones(Visby)
Titel: SV: Frågor kring JF Storpool
Skrivet av: Greven skrivet juli 28, 2013, 14:23:00:00
AHA! intressant. Tack båda för att ni tog er tid att svara.  O0
Titel: SV: Frågor kring JF Storpool
Skrivet av: Mattias_M skrivet juli 28, 2013, 20:22:07:07
Lånar tråden lite.
Är i planeringsstadiet för att anlägga en JF "Storpool"(6,1x3,6m) med tillhörande pooldeck i trallvirke.
Min fråga är,vad är ett lämpligt mått på "gropen" som ska grävas för att få bästa resultat med trall och pool.
Titel: SV: Frågor kring JF Storpool
Skrivet av: gadden skrivet juli 28, 2013, 22:32:02:02
Hade jag varit dig hade jag gjort gropen minst 7x6m.
Titel: SV: Frågor kring JF Storpool
Skrivet av: Mattias_M skrivet juli 29, 2013, 09:14:38:38
Tackar,har du även något lämpligt djup?
Titel: SV: Frågor kring JF Storpool
Skrivet av: gadden skrivet juli 29, 2013, 17:24:09:09
Det hänger ju lite på hur högt över marknivå du vill att den ska sluta. Räkna med 20cm makadam och sen 15cm stenmjöl och ovanpå det poolens höjd (1.32) minus det du vill ha över marknivån.
Titel: SV: Frågor kring JF Storpool
Skrivet av: Morby skrivet november 05, 2013, 15:58:52:52
Lite långt in i hösten att svara på detta. Hur gick det Greven?
Har du påbörjat bygget eller blir det under våren?
Har själv en JF storpool och är mycket nöjd. Enkelt att sätta ihop och dra igång.
Förutom markarbetet som tog mes tid. Mitt krav var att ha samma golvnivå från sovrum till poolen som fick grävas ner ung 50 cm men funkar helt ok !