Allt om pool, Poolforum!
PoolForum - swimmingpooler => Vatten och kemi => Ämnet startat av: carro skrivet augusti 08, 2012, 09:50:58:58
-
Hej!
Detta kanske är en dum fråga men jag undrar om man kan använda en våtrummsdammsugare ist för en pooldammsugare när man ska rengöra poolen från flock.
mvh
-
Jag tror att det blir för mycket vatten att hantera för en sån dammsugare. Men som sagt, jag tror men vet inte.
-
En vanlig byggdammsugare drar i sig cirka 10-15 liter innan behållaren är full. Det tar någon minut. Mao hinner du knappt dammsuga något innan du behöver tömma. Väldigt opraktiskt mao.
-
Jag har bl a en gammal Alto grovdammsugare av enklaste modell som är nära skrotning. På den modellen skulle det fungera att göra hål i behållaren så att vattnet rinner ur den innan flottören stänger av. Det går som sagt fort att fylla den lilla behållaren. Nästa problem är att slangen på en sån grovdammsugare är för kort för att suga botten på en normal pool. Tänk på att använda jordfelsbrytare om ni ska experimentera med elapparater utomhus och/eller nära vatten.