Allt om pool, Poolforum!
PoolForum - swimmingpooler => Ovanmarkspooler => Ämnet startat av: Hornpe skrivet juni 03, 2012, 17:19:44:44
-
Hej allihopa!
Jag har precis köpt en rund 4,5m storpool från JoF. Med filtret följer en del flexslang som man skall använda för att koppla in filter och pump till poolen. Jag har läst en massa olika trådar här inne och det verkar som att alla använder egna lösningar med PEM slangar och kopplingar istället för de medföljande. Vad är anledningen till detta och ska man skita i orginalslangarna från början? Jag tänkte gräva ett hål bredvid poolen och bygga en låda att förvara filter och pump i så det kan hända att längden på slangarna från JoF räcker.
Vad tror ni proffs där ute?
-
Den enda slangen som följde med som jag använder, har jag mellan pump och filter. Resten är "hemmasnickrat" 8)
//
Lars
-
Jag använder inte deras slangar då jag tycker de är för klena. Vill minst ha 50mm i dimension på slangarna och rören.
-
En av de få saker jag ångrar var att jag inte satsade någon hundring på grövre slangar, nu har vi 40 mm pem, och 1 hk cirkpump, men sämre flöde än de som har 0.75 hk cirkpump och 50 mm slang.
Jag vet inget alls om J&F:s slangar, men sätt gärna in grova ledningar, det betalar sig i bättre flöde och effektivare rening.
-
Tack allihopa! Då blir det till att springa till rör-shopping och handla slangar och kopplingar. :) är det någon som har bra tips på någon billig bygghandel för detta i Nyköpingsområdet med omnejd?
Är det Ronsons byggtråd som gäller för vilka kopplingar man behöver? :)
-
Ahlsell har bra priser, endast för företag dock. Tyvärr hade de dåligt med 50mm i Linköping, endast beställning. Kan ju vara annorlunda i Nyköping.
Annars så var det dåligt med 50mm PVC eller grövre på alla byggställen i Lkpg. Endast 40 eller mindre.
Själv så beställde jag det mesta av mitt från poolstore.se vilket gick väldigt snabbt och smidigt.
Jag hade Ronsons tråd som startmall sen så gjorde jag en del ändringar som passade bättre för just mig men i det stora hela så var det som den.
-
Hej!
Har du inte beställt ännu kan du kika på dammbutiken också, de har ganska mycket kopplingar, slangar och rör och kostade lite mindre än poolbutikerna för de delar jag kompletterade med. Fördelen med att handla framför datorn är ju att det är lätt att klicka i det man ska ha på olika sajter och välja den billigaste. 8)
/Jocke