Allt om pool, Poolforum!

PoolForum - swimmingpooler => Vatten och kemi => Ämnet startat av: Undine skrivet maj 14, 2012, 20:26:35:35

Titel: Backwash - öppen el stängd ventil?
Skrivet av: Undine skrivet maj 14, 2012, 20:26:35:35
Hej!

När man kör backspolning/backwash och man har pool med sandfilter, ska man ha ventilen öppen eller stängd för avloppet? Jag blir inte riktigt klok på det. Jag har testat att köra med stängd ventil men då hände inte så mycket. När jag kör med öppen ventil så försvinner ju rätt mycket vatten från poolen. Jag får köra filter en hel del eftersom poolen har så mycket skrafs i sig och jag backspolade mellanåt för att vattnet är så skitigt och pumpen förmodligen blev full (trycket gick upp och den sög dåligt). Jag får ju fylla på poolen mellanåt för att inte skimmern ska bli tömd.

Ska det verkligen vara så? Ska man verkligen köra backspolning med öppet avlopp? Det blir ju ett jäkla sjå att fylla upp poolen..

Likadant när man dammsugar bottnen, ska man ha öppet eller stängt avlopp? Jag har som sagt rätt mycket gojs på botten och filtret verkar bli fullt rätt snabbt. Men att hälla ut det rätt i avloppet gör också att poolens  vattennivå sänks rätt snabbt..

Tack alla på förhand.

Hälsar
Emelie
Titel: SV: Backwash - öppen el stängd ventil?
Skrivet av: elvings skrivet maj 14, 2012, 20:46:11:11
Ja det försvinner vatten i backspolningen.
Vattnet går baklänges i filtersanden för att få med sig det som fastnat i sanden.

Att man får fylla på vatten efter flera backspolningar är normalt.  det låter dock som om du har något problem om du måste backspola ofta. Kan det vara så att du har väldigt finkornig sand så att den fort blir tät. Kanske skall du gå upp en sandstorlek?

Hur kommer det sig att din pool blir full med så mycket skräp?
Har du inget grovfilter för löv och kvistar innan resten kommer till sandfiltret?
Varför blir vattnet så skitigt?
Titel: SV: Backwash - öppen el stängd ventil?
Skrivet av: Undine skrivet maj 14, 2012, 20:55:58:58
Tack för svaret!

Det är nu efter vintern som poolen har stått. Dock har den haft bra vintertäcke men den var riktigt skitig från början. Jag tror förra ägaren inte brytt sig så mycket om poolen, faktiskt. Har tvättat plattorna runtom med högtryckstvätt för dem var helt smutsiga.

Så jag förmodar det är därför som den är skitig, för den inte underhållits. Jag vet inte ens om säljaren använt poolen i somras ens.

Jag vet inte vad det är för sand i, om jag ska vara ärlig. Säljaren kunde typ ingenting om poolen.

Jag funderar dock starkt på att ringa de som ägde huset före de som sålde huset till mig. De som sålde huset till mig bodde där bara två år och de innan bodde där sedan byggåret 1977. Den första ägaren borde ju veta, kan man tycka.
Titel: SV: Backwash - öppen el stängd ventil?
Skrivet av: Erica skrivet maj 14, 2012, 21:33:01:01
En backspolning med avloppsanslutningen stängd blir helt meningslös. Det kommer inte att flyta något vatten någonstans. Visst förlorar man vatten vid backspolning men det är inget man kan förhindra. Dessutom behöver poolen få viss omsättning av vatten för att förhindra att ämnen som är lösta i vattnet och som inte reduceras av kloret ändå skall försvinna / hållas nere genom ren utspädning. Om du aldrig skulle skicka något vatten i avlopp och aldrig fylla på skulle till slut halterna av sådana ämnen nå oacceptabelt höga nivåer.

Att vattnet är väldigt förorenat efter ett långt stillestånd förvånar inte. Det bildas ju alger, det kommer i skräp... det är alltid mera jobb att få igång något som stått stilla än att hålla det i balans.
Titel: SV: Backwash - öppen el stängd ventil?
Skrivet av: Fia skrivet maj 14, 2012, 22:08:01:01
När du dammsuger så ska avloppet vara stängt, smutsen fastnar i sanden som du sen backspolar bort. Har du ingen håv som du kan ta det värsta skräpet med?

När du fått poolen ren från allt skräp så behöver du inte backspolas lika ofta o inte heller efter varje dammsugning, då backspolar du bara när trycket i filtret har ökat.

Förstår att det är mycket att göra så här i början, men kämpa på, det lönar sig, tro mig!!
När du äntligen kan använda poolen så är det värt allt slit. O0
Titel: SV: Backwash - öppen el stängd ventil?
Skrivet av: Undine skrivet maj 15, 2012, 08:35:33:33
Tack för era svar  <sol>

Aha, det är alltså meningen att vattnet ska bytas ut så smått. Tycker det är läskigt att behöva fylla på vatten. Men jag har aldrig varit i närheten av poolhantering förut så det är väl en vanesak :)

Jo, jag har en håv som jag tar upp det värsta med. Men det ligger så himla mycket skrafs på botten som måste dammsugas upp. När jag dammsugar virvlar allt smuts upp och runt i vattnet så poolen blir helt grumlig i flera dagar efteråt. Är det egentligen normalt att poolen blir genomgrumlig efter att man dammsugit den? :o

Jag brukar försöka håva upp det värsta men det finns rätt mycket smått, smått fint smuts som inte gärna fastnar i håven riktigt. Dock har jag fått förklarat för mig att när man dammsugar, ska man göra det jääättelångsamt och inte som man kör en dammsugare inomhus. Så har jag ju gjort, inte konstigt kanske det virvlas upp istället för att sugas in. Eller ja, det sugs in också, det ser jag i slangen, men kanske inte så mycket som det borde.

Jag borde investera i en poolrobot tror jag, hehe.

Men då vet jag hur jag ska göra.
Tack alla, eloge ska ni ha för era snabba och konstruktiva svar :) Jag är så van i forum att folk är otrevliga översittare så jag blir så glad varje gång jag loggar in här och läser  <sol>.
Titel: SV: Backwash - öppen el stängd ventil?
Skrivet av: Rickard skrivet maj 15, 2012, 14:02:54:54
Om det blir grumligt när du dammsuger så kanske du rör runt med dammsugaren för fort, eller så har du inte centralventilen i läge "filter".

Alltså, när du dammsuger skall du långsamt föra dammsugarmunstycket över botten så att allt skräp åker in i munstycket och skräpet fastnar i filtret, filtret skall stå i läge "Filter" under tiden.
När trycket blir högt i filtret, typiskt runt 1.3 - 1.5 bar, skall du stänga av cirkulationspumpen, vrida om filtret till läge backwash och sedan starta cirkulationspumpen igen.
Backspola bara precis så länge att vattnet som åker ut i avloppet börjar bli klart igen - du har då spolat ur skiten som funnits i sandbädden.
Stäng cirkpumpen igen, låt sanden sätta sig i ca 1 minut, vrid om ventilen till läge filter, starta cirkpumpen.
(Egentligen skall man köra en stund med ventilen i läge "Rins" innan man kör i läge "Filter", men det tycker jag är onödigt så länge du fortfarande har skitigt vatten.)

Om det behövs, fyll på med nytt vatten.

Är vattnet grumligt och klorhalten låg (under 3 ppm), chockklorera - och snåla inte på klor så länge vattnet är skitigt.
Har du bra klornivå, (3 ppm eller mer) men vattnet ändå är grumligt, kör med en flockningskudde i bräddavloppet (Folkpools brukar jag köra med, de fungerar bra).
Titel: SV: Backwash - öppen el stängd ventil?
Skrivet av: Undine skrivet maj 15, 2012, 15:10:07:07
Hej Rickard och tack för svaret!

Ja, jag tror jag rör runt för fort med dammsugaren. Jag har nämligen centralventilen i läge FILTER.

Aha, det är runt 1.3 bar. Jag trodde det var vid 0.3 bar som trycket är för högt, hehe. Okej, då vet jag.

Tyvärr ser jag liksom inte när vattnet blir klart. Vattnet ser klart ut mer eller mindre hela tiden; det är bara preciiis i början som man ser skräp virvla runt sedan blir det fint vatten efter ~30 sek. Hur länge ska man backspola egentligen?

När använder jag läge RINSE?
Är inte det bara för att tömma poolen från allt vatten?

Jag har chockklorat den två gånger, så klornivån var sjukt hög, tror den var uppe på 8 om jag minns det korrekt. Men min phnivå var på 6.5. Jag har nu under en veckas tid försök återställa phvärdet och är nu uppe på 6.9. När jag mätte värden i förrgår låg klorhalten på 0, enligt teststickan. Men jag har heller inte klorat på ca 2 veckor då jag har koncentrerat mig på phvärdet. Man får väl inte blanda medel.

Är det ens lönt att chockklora innan jag fått rätt på ph-värdet?
Chockkloreringen fungerade bra sist i varje fall men vissa säger man inte kan klora utan att ha rätt ph-värde, andra säger det inte spelar någon roll; att kloret tar ändå.

Flockmedel har jag skaffat mig. Tror det är flytande medel, 1litersflaska. Fungerar det, tro? Vad är en ”flockningskudde”?

Hur länge ska man vänta mellan de olika kemikalierna? På alla förpackningar står ju att man absolut inte får blanda dem. Kan jag inte ta ph+ samtidigt som jag tar klor? Eller om jag vill ta klor samtidigt som flockmedel? Eller man måste vänta några dagar mellan preparaten? 
Titel: SV: Backwash - öppen el stängd ventil?
Skrivet av: Erica skrivet maj 15, 2012, 17:42:09:09
RINSE (renspolning) körs kortvarigt (10-15 sekunder) efter en backspolning för att få ut smutsigt vatten ur ventilsystemet medan sanden packar sig. Skall du tömma poolen (går bara om du har bottenavlopp, annars slutar den ju suga så fort det är under skimmern) är det DRAIN ( (kallas WASTE på en del filter)som gäller, inte RINSE. Men på ditt filter fanns väl bara FILTER,RECIRCULATE,DRAIN och BACKWASH. Har du ett RINSE-läge ?

Flockningskuddar kan man lägga i skimmern, då doseras flockningsmedel ut gradvis i poolen.

Man brukar ofta rekommendera 1-2 minuter backspolning, men det varierar med filtret och hur mycket smuts det är.
Titel: SV: Backwash - öppen el stängd ventil?
Skrivet av: Undine skrivet maj 15, 2012, 21:26:48:48
Hej Erica :)

Nej visst fasiken, RINSE hade jag ju inte. Det var ju DRAIN jag hade på min. Tur jag har koll på min egen pump  :angel:.

1-2 minuter, okej, hehe. Jag har kört typ 30 min någon gång, kanske ska sluta köra så länge ;)

Men vad säger ni om det där med att blanda klor och ph+ och så? Behöver man vänta ett visst antal timmar/dagar innan man kör de olika preparaten, för man kan väl inte både hälla i klor och ph+ eller flockning?
Titel: SV: Backwash - öppen el stängd ventil?
Skrivet av: Fia skrivet maj 15, 2012, 22:30:31:31
Om man först kolla Ph´t o justerar det med Ph + eller -, sen väntar jag några timmer o mäter värdet, sen dagen efter så chockar jag (eller tvärs om).
Om du har en klorpuck i skimmern så gör det inget om du fixar med Ph`t.
Det man inte ska göra är att blanda olika kemikalier i samma hink.

Du skriver att du har flytande flockmedel, du har inte möjlighet att byta detta till "Flocksticks", de är mycket lättare att handska med. Sticksen lägger man ner i skimmern o när det är förbrukad (tom) så backspolar man filtret o då är det klart.
Det flytande ska man strila ner i poolen o sen, efter ett dygn, så ska man dammsuga upp "Flockarna" som ligger som små undflyende tussar på botten. Flockmedlet binder vissa metaller, ej synliga för ögat, men dessa gör vattnet lite grumligt.
När vattnet slutar att "glittra" då brukar jag stoppa i en flocksticks.
Titel: SV: Backwash - öppen el stängd ventil?
Skrivet av: Undine skrivet maj 16, 2012, 08:44:41:41
Aha i samma hink. Nej det gör man ju inte, man blandar ju för sig.

Ah, så sticks är bättre. Ja de sa hos poolsföretaget jag var hos sa att man måste dammssuga upp flockningen. Men de så inget om att det finns sticks som gör att man inte behöver dammsuga efteråt. Men jag ska kolla nästa gång efter stickor.

Hur är det med decinficering? Jag läste om att om man har grumligt vatten kan man ha i chloriklar, hette det. Det ska tydligen rensa bort alla föroreningar som kan göra vattnet grumligt.

Säljaren som sålde huset till mig hade vänligt nog lämnat en tom burk chloriklar. Så de har kanske använt det. Men de sa bara att man skulle ha i lite sånt då och då men de visste inte riktigt varför. Jag är inte så som person att jag har i massa saker eller gör saker med poolen som jag inte vet varför. Därav mina massa frågor här till er :D
Titel: SV: Backwash - öppen el stängd ventil?
Skrivet av: Rickard skrivet maj 16, 2012, 09:59:21:21
Så vitt jag kan se är det vanligt chockklor med annat namn.
Titel: SV: Backwash - öppen el stängd ventil?
Skrivet av: Erica skrivet maj 16, 2012, 11:41:27:27
Hej Erica :)

Nej visst fasiken, RINSE hade jag ju inte. Det var ju DRAIN jag hade på min. Tur jag har koll på min egen pump  :angel:.

1-2 minuter, okej, hehe. Jag har kört typ 30 min någon gång, kanske ska sluta köra så länge ;)

Men vad säger ni om det där med att blanda klor och ph+ och så? Behöver man vänta ett visst antal timmar/dagar innan man kör de olika preparaten, för man kan väl inte både hälla i klor och ph+ eller flockning?

30 minuters backspolning ?? HUH ?? Då sjönk väl nivån långt under skimmern ? Dessutom "åldras" sanden i förtid genom att du sköljer bort en del av de finaste partiklarna. Dessutom går det ju åt massor av vatten och mycket mera värme om du spolar så länge.

Blandning av kemikalierna när de väl kommer i poolen är inget problem. Men rör inte ihop dem i samma kärl, då blir det trubbel. Du behöver inte vänta en massa mellan kemikalierna. I vårt system med automatisk insprutning tillsätter vi dem utan någon tidsskillnad, fast kloret sprutas in till det ena inloppsmuinstycket, saltsyran till det andra. Den skillnaden räcker gott. Häller du i dem så kan du hälla i dem på lite olika platser, det räcker gott också.