Allt om pool, Poolforum!
PoolForum - swimmingpooler => Utemiljöer, altaner, trall och stenläggning. => Ämnet startat av: Mizzi skrivet april 30, 2012, 03:53:23:23
-
Jag vill gärna se bilder på hur ni byggt avskiljare runt era pooler. Vår tomt är inhägnad och vi kommer att ha poolen täckt med säkerhetsduk. Vad har ni hittat på för finurliga lösningar med staket, skärmar, häckar, buskar och dylikt för att få poolen vackert inramad och kanske även insyns- och vindskyddad.
PLIIIIS! Visa bilder från ditt pooldäck och finurliga lösningar!
Jag funderar på pilstaket... Staket/skärmar flätat av torkad pil varvat med flätat staket av levande pil... Frågan är hur mycket pilhäck skräpar... Jag vill ha något insynsskyddat men ändå inte instängt... Jag kan även tänka mig staket med grindar... Jag är i princip öppen för alla idéer :)
http://www.botaniccity.com/balkongliv/wp-content/uploads/2009/07/dsc03610.jpg (http://www.botaniccity.com/balkongliv/wp-content/uploads/2009/07/dsc03610.jpg)
http://2.bp.blogspot.com/_ps6p_9520hE/S92iHM76HOI/AAAAAAAAEmY/ddAD4JZm0k8/s400/08s52-enkeltstaket-_991307b.jpg (http://2.bp.blogspot.com/_ps6p_9520hE/S92iHM76HOI/AAAAAAAAEmY/ddAD4JZm0k8/s400/08s52-enkeltstaket-_991307b.jpg)
http://3.bp.blogspot.com/_7V5st7VLbyI/SsJBIvgYK8I/AAAAAAAAA_M/iyRJA_OB6V4/s1600/image-upload-56-742712.jpg (http://3.bp.blogspot.com/_7V5st7VLbyI/SsJBIvgYK8I/AAAAAAAAA_M/iyRJA_OB6V4/s1600/image-upload-56-742712.jpg)
-
En snygg lösning som är lätt att variera...
http://www.mattisbygg.se/projekt/tradack-och-pool.php (http://www.mattisbygg.se/projekt/tradack-och-pool.php)
Stilrent men kanske inte så hållbart när mina två vildbassar far fram...
http://studiokarin.blogspot.se/2011/03/altandack-frascha-upp-gammalt-tradack.html (http://studiokarin.blogspot.se/2011/03/altandack-frascha-upp-gammalt-tradack.html)
Pilstaket... Jag tror att något liknande skulle passa bäst på vår stora naturtomt...
http://tyras-potager.blogspot.se/2012/03/pilstaket-till-kokstradgarden.html (http://tyras-potager.blogspot.se/2012/03/pilstaket-till-kokstradgarden.html)
Som komplement lite buskar här och där... Jag funderar på Spirea Diablo... Snabbväxande, tornliknande och urtjusig! :)
Jag vill ha insynsskydd men ändå vill jag inte dela av trädgården eller göra den "mindre" p.g.a.
-
Skall ditt staket vara enbart insynsskydd / vindskydd eller även ha fnktionen som barnskydd / poolsäkerhetslösning ? Det ger ju lite olika perspektiv på det hela. Skall det ge skyddsverkan måste det ju vara både stabilt och utan några extra öppningar, t.ex. mellan mark och staket, där barn kan slinka in. Spjälstaket som din första länk visar är ju klättringssäkra under förutsättning att man endast har mycket små glipor i höjdled mellan spjälorna. Är avstånder stort nog så att en barnfot får fäste så fungerar det ju inte.
Vi har själva inomhuspool så frågeställningen var aldrig aktuell för oss. När vi bodde i USA hade vi däremot ett staket, av typ flätade tunna brådor, ca 80 mm / st, och det gav både insynsskydd och säkerhet mot barn. Men för att det inte skulle se för instängt ut så hade vi en sida öppen synmässigt, med ett stabilt nätstaket som stoppade barn men inte insyn. Det var ett speciellt staket för pooler m.m. där nätstrukturen var sådan att klättring i princip var omöjlig.
-
Hej Erica :)
Vår tomt är inhägnad så poolen behöver inte vara barnsäkrad. Vi kommer att ha säkerhetsduk de första åren för att så småningom ersättas med ett pooltak. Säkerhetsduken skyddar för djur och skräp.
På SVT1 har de nu på morgonen kört en programserie från Chelsea flower show. Jag har fått massor med inspiration och nu har jag nog hittat vad jag vill ha. Jag ska göra en skiss innan idéen flyger ur huvudet på mig :)
Vet du - eller någon annan- om bambu skräpar?
Hittade även den här sidan där mycket tilltalar mig :) http://stocksundgarden.blogspot.se/p/pool-inspiration.html (http://stocksundgarden.blogspot.se/p/pool-inspiration.html)
-
Idéer :)
-
Fler gräsliga idéer ;)
-
och fler... Märker du varthän det barkar med min poolmiljö?
-
Flätad pil, bambu och prydnadsgräs... Gångar av trätrall däremellan...
Pilen ska flätas i sektioner i olika höjder mot vägen. Tänk dig ett en tonskala där pilen blir toner i olika höjder på tonskalan... Är du med? Se den första bilden här nedan.
Emellanåt har vi orkanvindar här nere i Skåne. Ett glest insynsskydd är att föredra samtidigt som det silar insynen så har vi fortfarande utsyn... Vad tror du?
Här är en sidan med inspiration: http://tyras-potager.blogspot.se/2012/03/pilstaket-till-kokstradgarden.html (http://tyras-potager.blogspot.se/2012/03/pilstaket-till-kokstradgarden.html)
-
Mot vägen - tänkte jag mig något liknande.
-
Jo jag ser vart din poolmiljö pekar - en prunkande djungel ! :) Det skulle inte riktigt fungera för oss med fem barn plus kompisar, men snyggt kan det ju verkligen bli. Men blir det inte stora pronlem med att det blåser ned massor med skräp i poolen när ni badar ? Massor av växter betyder ju också gott om löv/kvistar/växtdelar m.m. Poolen ser på bilden ut som den var betydligt större än den mått då nämnde. Jag ser något som liknar en undervattenssittbänk eller liknande i poolen också... undrar just hur det fungerar ?
Säkerhetsduken - hur mycket tål sådan ? Människor ? Di nämnde djur och tänkte väl kanske på katter och harar antar jag ? Mot älgar är den nog mindre effektiv... På några år nu så har det här i trakten varit två incidenter då älgar fallit ned i trädgårdspooler ! ::)
Har ni väldigt gott om mark runt poolen ? En del av de lösningarna du nämner med gångar mellan gräsbestånd o.s.v. kräver ju rätt rejäla ytor för att fungera.
Om ni bor väldigt blåsigt - du nämnde orkanvindar - så kommer naturligtvis högt gräs att lokalt dämpa vidarna lite. Fast i gengäld blåser väl då gräs ned i poolen tyvärr.
-
Skräpar gräs och bambu? Jag vill förstås ha så lite skräp som möjligt... Vi har tillräckligt med skräp från björkarna - som jag f.ö. vägrar såga ner! ;)
Vi har en enorm yta att anlägga poolmiljö på. På de schaktmassor som ligger runt poolgropen har jag tänkt att vi ska bygga bryggor - som stigar - att gå på. Bryggorna ska utgöra stiger mellan mellan bambu och högt gräs för att leda fram till ett solskydd - typ solskyddet av pinnar som jag visade här i tråden innan - borta vid kornellbuskarna där de stora stenarna nu ligger. Hela området utanför pooldäcket (cirka 300 kvm gissar jag) ska vara "djungel" tänkte jag ;) Helst en underhållsfri sådan ;)
Pinnstaketet ska byggas mot vägen (mot studsmattan). Jag vet inte hur gärna älgar springer omkring på trädäck... Skulle en älg ramla igenom så drunknar de i vart fall inte då poolen bara är 1.32.
Säkerhetsduken från JF tar absolut inte älgar i vart fall... Inte vuxna människor heller... Vi får se hur lång tid det tar innan vi vår råd med ett pooltak. Kanhända till nästa sommar...
På den sista bilden syns hur vi har förberett för en stengång över trädäcket. Detta så att vi inte ska klampa omkring med skitiga stövlar på trädäcket när vi ska ta oss till den bakre delen av trädgården. Till höger om stengången ska vi soffgrupp som då blir skyddad under det utstickande uterummet - som är beläget en trappa upp :)
-
Är det ingen som har några inspirationsbilder att visa!?
<sol> PLIIIIIS! <sol>
-
Jo gott om plats verkar ni verkligen att ha runt poolen ! Jo även gräs och bambu ger ju "spillprodukter". Bambu har ju löv och fäller löv som andra växter. Gräs måste antingen klippas eller så går det i blomning och ger då frön m.m. som flyger för vinden. Det som väl minst skräpar ned vore väl då kaktusar, men de trivs knappast ute i svenskt klimat. Även barrväxter skräpar ju ned med sina barr. När vi bodde i Californien hade vi en palm intill poolen och då fick vi någon gång fiska upp stora palmblad som fallit ned. Fördelen med palmer är att de lämnar inte en massa smålöv utan ett fåtal stora rejäla saker som är lättare att få upp.
Nej jag kan tyvärr inte bidraga med några inpirationsbilder åt dig - vi har ju en totalt annan poolmiljö med vår inomhuspool., i ett poolrum inrett med utemöbler o.s.v. Än så länge har vi inga större växter där men det kanske kommer.
Nej något krav på att pooltäckning skall vara älgsäker finns ju inte. Men tyvärr skadar det väl även poolen en hel del om man får i en sådan, i vart fall om det är en pool med liner i. Jag vet att i det ena fallet där en älg ramlade i fick brandförsvaret pumpa ut vatten så att älgen bottnade, eftersom den var alltför panikslagen för att de skulle kunna lyfta ut den annars. Poolhåven fungerar ju liksom inte för att plocka ut sådana... Vi lär väl slippa sådana påhälsningar eftersom poolen är inomhus. En släkting som byggde en utomhus fick dock en hare i sin innan den ens var färdig (inget vatten). Antagligen har den råkat hoppa galet på något sätt.
-
;D Nej, så starka är inte våra håvar! O0
Jag tror nog att det mesta av växtligheten skräpar... Palmer skulle inte övervintra hos oss... De palmer som sätts ut av kommunerna här i närheten tas in över vintrarna. Palmer hade inte heller passat här i skogen... Först tänkte jag göra ett levande insynsskydd av pil... Skräpfaktorn och det faktum att den måste klippas gjorde dock att jag strök det alternativet ur listan...
Ett pinnstaket skräpar i vart fall inte... Pinnarna ska vara torkade :) Bambuplantorna skulle i sådana fall stå vid poolens kortände. Det är sällan som det blåser från det hållet mot poolen (från granhäcken). Gräset kommer inte heller så nära poolen. Träckdäcket är flera meter brett.
Jag skulle inte vilja ha riktigt så igenvuxet som i bilderna är ovan... då känns det nog som att bada i en damm ;) Helt ingärdad av växtlighet... Den dag som vi köper ett pooltak kommer bambuplantorna dessutom att hamna bakom detta (när det är ihopskjutet och poolen är öppen).
Ja, vi får se hur det går... Imorgon ska vi nog premiärbada. Bygget av trädäcket fortskrider i rask takt och pooltemperaturen är nu ikväll 22 grader :)
-
Jag skulle verkligen vara tacksam för idéer och bilder! <love>
-
Hej Inger
Du ville få lite inspiration, så jag kommer att starta en ny "tråd" med bilder från vår djungel, den vi har, döper tråden till "Inspiration grön djungel trädgård" bilderna är från olika år, och väder.
Vill någon se vårt poolbygge, sök då på Steelpool 2007, i byggtrådar.
Inger, gillar ditt koncept med olika gräs, tänk bara på att det finns vissa gräs, som sprider sig som ogräs, det avhjälper man genom att gräva ner stora plastkrukor, som man skurit av bottnen på, med ett dia. mått på 1 meter, djupmått på plastkrukan minst 70-90 cm, bottnar med kraftig markduk, lite singel innan man planterar, då håller sig gräset inom krukan. (Finns bl.a ett väldigt vackert randgräs, som sprider sig som kvickrot)
Bambu är vackert, och den har ett "rasslande" ljud när det blåser lite, rogivande, den är grön året om, tappar inga blad, de den tappar är lite från själva bambupinnarna, som lägger sig runt plantan, ta inte bort det, det tillför viktig näring till plantan. Svart bambu (pinnarna är svarta) är dramatiskt vackert mot en ljusare grön bakgrund.
Mitt favoritgräs är elefantgräs, ett av våra blir 4meter högt på sommaren, här pratar vi djungel, kräver enormt mycket vatten & näring, men det är det värt, står ståtligt ljusbrunt över vinter, de flesta gräs klipper man ner på våren, inte på hösten. Fråga på din plantskola, så hjälper dom dig med olika förslag, plantera gärna låga städsegröna växter under gräsen, typ hasselört, eller hjorttunga, sedan ormbunkar och bräken, någon sommarblommande växt med mycket färg, och vårlökar, kanske scilla, pärlhyacint, blått i trädgårdens ytterkanter förlänger känslan av att trädgården är länge än den är, så varför inte en blå stol längst bort i den svarta bambun ?
Tycker att du skall göra en sumpzon någonstans i anslutning till trädäcket, gräv en grop 50-60 cm djup, räta upp väggarna i gropen med 40 x 40 cementplattor, lägg i en dammduk, rejält tilltagen så den hänger långt ut över alla kanter åt alla håll, fyll gropen med mycket torv blandat med lite jord, blöt torvblandningen med vatten i omgångar, tills den är mättad med vatten, (eller använd torvblock, låt dom ligga i en skottkärra med vatten tills de är mättade med vatten) i denna sumpzon kan du plantera växter, som man vanligtvis plantera vid en damm...viktigt är att torven alltid är våt............klipp inte av överflödig dammduk förän det har gått ett par veckor, både den,torven och växterna måste sätta sig.
Ser med späninng fram emot fortsättningen på Ert bygge och poolområde, lycka till O0
LOTTERÖD