Allt om pool, Poolforum!
PoolForum - swimmingpooler => Pooltäckningar => Ämnet startat av: mareri skrivet augusti 04, 2006, 16:55:29:29
-
O0Hej alla poolare!
Just nu har vi det härligt i vår Storpool från J&F
men nu har vi börjat fundera på hur det kommer
att gå i vinter.
Vi har J&F:s vintertäcke. Men är detta nog?
Funderar på om man inte först kan lägga
frigolitskivor och sedan detta täcke. Har någon
erfarenhet hur man bör göra.
Vet någon i så fall var man får tag på frigolitskivor.
Hälsningar
Maggan
-
Tjoo Maggan!
Byggmax är billigast om du har dem på orten.
Eller varför inte besöka nån cellplastfabrik i närheten(om det finns).
Där kan man ofta köpa andra sortering billigt.
//Mats
-
Min erfarenhet av markpooler i Piteåområdet är att det är bäst att ha dem "otäckta", inte en massa frigolitkulor i poolen på våren, och isen tinar lika fort ändå. Frigoliten isolerar lika bra när det börjar smälta som när det börjar frysa varför det iofs tunnare istäcktet tar längre tid att smälta.
Risken för skador på själva poolstommen kanske är mindre om man isolerar, men i övrigt gör det varken till eller från, i alla fall inte i norra sverige där det fryser oavsett om man har isolering eller ej...
-
Jag lägger plåtar över min pool. Men då bor man ju i det leende länet ;-) Här kan man ibland ha 10+ i Januari.
/Poolnicke
-
Plåtar är nog bäst, men kostar mest. Jag undrar hur djupt det skulle frysa här i norrbotten om man hade plåtar, ingen snö som islolerade... jag gissar på minst 80 cm is. <hmm>
-
Jag lägger bara ut en presenning (flyter) som täcker hela ytan och lite till. Fäster med gummistroppar. Har några öljetter (hål) i mitten så att inget vatten blir stående.
Vill framför allt skydda linern, hindra skit från att hamna i poolen och förhindra algbildning tidigt på säsongen. Funkar bra.
-
Vi har J&F:s vintertäcke. Men är detta nog?
Funderar på om man inte först kan lägga
frigolitskivor och sedan detta täcke. Har någon
erfarenhet hur man bör göra.
Vi använder det vintertäcke som följer med J&F pooler. Bara att lägga ut på vattnet som man då har sänkt lite innan och med sandfyllda petflaskor mm.
Spolar lite vatten på täcket också så ligger det bättre när höststormarna sveper förbi ;) huu... hoppas det dröjer länge innan dess ???
Täcket är mörkblått och det tror jag bidrar att snön och isen smälter snabbare på våren efter som det alstrar värme av solen
Vi bor också i Piteå området, som Rickard sa ,gissar att det spelar mindre roll i södra delen av landet ;)
Mats_61
-
Om man använder plåtar över poolen behöver man inte göra något mer då än att sänka vattnet? Är plåtar det bästa alternativet?
Mvh Niklas