Allt om pool, Poolforum!
PoolForum - swimmingpooler => Teknik => Ämnet startat av: Grenis skrivet juli 04, 2011, 12:07:53:53
-
Hej,
Har startat upp en gammal pool där det finns en pump och filter ihopkopplat. Nu vid driftsättning så får jag inte pumphuset i pumpen tät. Har försökt med silikon och gummipackningar men lyckas ändå inte. Pumphuset består av två halvor ca 20cm i diameter. De två halvorna sitter ihop med en typ av klämring som har två skruvar. Vore tacksam om någon har något tips. Kan lägga ut bild om det är till hjälp.../ Paul Grenmyr- Nybro
-
Är pumpen "gammal" så satsa på en ny, inte några jättepengar.
-
Samtidigt kan det vara så att den kvalitet som den äldre pumpen har inte går att köpa längre :)
Lite bilder och beskrivning av material och konstruktion så skulle jag tro att poolforum kan få pumpen tät
givetvis under förutsättning att allt är helt och oskadat vilket kan vara svårt att veta.
/Housedad
-
Helt inne på samma spår. Pumpen är från 1976 och den funkar klockrent men är otät (droppar). Tror det är svårt att få tag på sån kvalité nu. Har beställt nya O-ringar idag och ska test med det. Jag ska ta några bilder så jag kanske kan få några tips.
-
Se bilder på pumpen och filter. Nu kan ni bli lite nostalgiska. Tips på hur man får pumphuset tätt skulle uppskattas.
-
Om det läcker mellan de två halvorna så bör en ny smord o-ring o rengjorda ytor få din pump tät. Hade varit värre ifall den läckt på andra sidan, då hade det varit den mekaniska tätningen på axeln o den går att nödreparera genom att fylla med vattenfast fett.
Lycka till/ronson
-
Ok,
Då är jag på rätt spår eftersom jag beställt O-ringar. :)