Allt om pool, Poolforum!
PoolForum - swimmingpooler => Ovanmarkspooler => Ämnet startat av: fredda skrivet februari 04, 2011, 15:18:16:16
-
hallå alla poolare. kanske lite tidigt å börja tänka på sommar. men måste ju börja nångång.
tänkte kolla om nån har nått förslag på Jet-Streams till en capri (ovanmark).
mvh fredda
-
Jag hakar på denna tråden!
Går det att ha en jet-stream i en så pass liten pool som endast är ca tre meter lång?
-
Jag hakar på denna tråden!
Går det att ha en jet-stream i en så pass liten pool som endast är ca tre meter lång?
Bör inte vara nga. problem, ser bl.a. att "Folkpool Garden finns i storlekarna 3.90 m i diameter och där man rekommenderar Jet-Stream för att simträna mot en stark forsande vattenström" O0
http://www.folkpool.se/swimmingpool/folkpool-gardenpool (http://www.folkpool.se/swimmingpool/folkpool-gardenpool)
Mvh. "Poolbadaren"
-
Och än en gång rekommenderar jag Swin-trainer... det berömda gummibandet! <antman>
Vill man "leka" och att barnen ska få ha kul i vattenström är det bra med en "billigare" jetstream men för simträning fungerar det INTE.
Vi har swin-trainer och den är helt suverän för att simträna, även crawl går hur bra som helst (fast kanske inte på elit nivå) :o
//Anders
Edit: Ja, det känns jättefånigt första gångerna och i ärlighetens namn så köpte jag gummibandet som ett skämt eftersom frugan ville ha jetstream. Vi navände det så gott som dagligen under hela säsongen.
-
Det låter bra, jag är inte ute efter en extremt kraftfull jet stream utan en mer lagom modell att bara simma lugnt mot.
Gummibandet låter farligt, jag hade antagligen trasslat in mig direkt och drunknat efter en 2-3 min! ::)