Allt om pool, Poolforum!

PoolForum - swimmingpooler => Pooltäckningar => Ämnet startat av: poolbygget skrivet september 05, 2010, 21:01:07:07

Titel: Måste man fästa alla stroppar?
Skrivet av: poolbygget skrivet september 05, 2010, 21:01:07:07
Hej
Jag har ett pooltäcke/skydd från Rubinpool som har 46!! stroppar som ska hålla poolskyddet på plats. Nu har jag fäst hälften av fästskruvarna i plattorna och funderar över om det verkligen behövs 46 fästen eller om det räcker med varannan som jag har nu.

Hur har ni andra gjort?

(http://2.bp.blogspot.com/_H-BjRjqnWPs/TIO1WPaIbcI/AAAAAAAAAx4/rR2QVl-ut6Y/s320/DSC00263-756871.JPG)

(http://3.bp.blogspot.com/_H-BjRjqnWPs/TIKiiGJ-6wI/AAAAAAAAAxY/_c_tjzO7Fbk/s320/DSC00260-704081.JPG)

Titel: SV: Måste man fästa alla stroppar?
Skrivet av: dacke skrivet september 06, 2010, 08:28:58:58
Jag har fäst alla = 1 var 60:e cm.
Dacke
Titel: SV: Måste man fästa alla stroppar?
Skrivet av: Rickard skrivet september 06, 2010, 09:34:14:14
Med den typen av täckning som du har är det viktigt att ha så liten yta som möjligt som ligger mot vattenytan, det vatten man ser spegla sig i din pooltäckning fullkomligen vräker ut värmeenergi från poolen.
Vore jag i dina kläder skulle jag försöka att antingen sätta dit alla stroppar, eller på något sätt försöka fästa någon form av flytande objekt i mitten av poolen innan du lägger på täckningen.
Det gör stor skillnad i uppvärmningskostnad om du har pooltäckningen torr, ovan ytan, mot om den liggger ned i vattnet så där.
Titel: SV: Måste man fästa alla stroppar?
Skrivet av: x man skrivet september 06, 2010, 19:43:13:13
En annan detalj; Ett bättre sätt (tycker jag) att fästa stropparna i täcket är att låta själva T-delen av stroppen gå genom öljetten och sedan igenom det lilla nedre ovala hålet på stroppen. På så sätt görs en ögla som i sin tur sliter mindre på öljetterna.

//Janne
Titel: SV: Måste man fästa alla stroppar?
Skrivet av: poolbygget skrivet september 06, 2010, 20:46:52:52
Det ska jag testa, bra idé.

Slutsaten är då att alla stroppar kanske inte behövs fästas av säkerhetsskäl utan främst utifrån energiskäl då man vill separera skyddet från vattenytan?