Allt om pool, Poolforum!
PoolForum - swimmingpooler => Vatten och kemi => Ämnet startat av: Carlos de sol skrivet juli 03, 2010, 11:32:31:31
-
hej
skrev i en annan tråd att jag fått problem med sandfiltret.
Undrar hur ni gör enklast för att byta sand eller ta ur sanden utan att skada dysorna,gräver ni för hand eller?
Läste på något ställe att det går att använda dammsugare och suga upp sanden, förutsätter att vattnet har tömts ur innan, är det någon som gjort detta viset?
När man tömmer filtret på vatten via bottenpluggen kommer det inte med sand då också?
Önskar tips om hur jag lättast löser mitt bekymmer
mvh carlos <sol>
-
Grovdammsugaren är din bästa kompis här. Kör den utan påse.
-
orkar den med sanden fuktig ?
-
orkar den med sanden fuktig ?
man kan få röra lite om den är stenhårt packad
-
Lägg filtret ner och spola ut sanden med vatten.
-
hej
tack för råden, om jag använder båda så går det säkert bra,
man bör väl kunna återanvända sanden eftersom den endast är använd 1 säsong.
Skall tala med folkpool imorgon om det går att skynda på bytet.
mvh carlos <sol>
-
Men varför byta sand om den endast använts en säsong ? Det borde väl räcka med en rejäl backspolning och sedan köra som vanligt ?
-
Jag återanvände sanden när mitt filter sprack första gången, grävde ut det för hand o placerade sanden i en skottkärra under tiden. Sedan backspolade jag bara innan jag slog över till filter läge.
/ronson
-
sagt och gjort spara sanden, ;D
-
hej
filtret bytt samt återanvände sanden.
Gick kanon med garagedammsugaren från Rusta
Tack för tipsen//carlos <sol>
-
Jag återanvände sanden när mitt filter sprack första gången, grävde ut det för hand o placerade sanden i en skottkärra under tiden. Sedan backspolade jag bara innan jag slog över till filter läge.
/ronson
Lite inne på samma fundering. Nu har jag förstått av andra svar i denna tråd att det inte var sanden i sig som behövde bytas, men rent allmänt varför någonsin byta sand. Den borde väl hålla hundratals år innan den påverkas. Eller?
-
Precis CG-John... Jag har oxå hört att man inte ska behöva byta sanden om man bara backspolar oftare.
Sanden är en livstidskälla, men den måste vårdas....
-
hej
Kan hålla med i viss del, rekommendationen är att byta sand var 5 år.
Om man använder flockmedel som binder ihop skiten så blir det som någon form av gegga/kräm i filtret
som kanske gör att filtersanden inte jobbar perfekt efter nåra år.
Hoppas att någon annan kan svar mera rätt på detta
//carlos <sol>