Allt om pool, Poolforum!
PoolForum - swimmingpooler => Ovanmarkspooler => Ämnet startat av: lundberg skrivet juni 18, 2006, 22:04:56:56
-
Hej alla,
Så arbetet har legat still men nu har lastbilen vart här och tömt ett antal ton grus 0-16, skyfflade som attan och nu tror jag att allt är ute!
Men nu ska ju detta bli så rakt som möjligt innan sanden läggs på! Och detta behöver jag hjälp med! HJÄLP! Hur görs detta enklast?
Gropen är ca 8 meter lång och 6 meter grus. i ena sidan är det ca 10 cm's fyllning och på den andra sidan ca 30 detta på grund av att grävaren tyvärr inte lyckats få allt så plant från början!
Tacksam för alla tips som jag kan få!
Mvh Niklas
-
Köp en sån här:
http://www.biltema.se/products/product.asp?iSecId=401&iItemId=92862
-
Själv använde jag (lånade) en roterande laser för avvägning, då är det enkelt att kolla så man har rätta höjden över allt, bara att lyssna på hur det piper när man går omkring med linjalen.
Mats_61
-
Jag tror det kan vara en bra idé att packa ihop gruset innan du börjar väga av för noggrant. På den sidan med 30 cm lager kommer det att sjunka ihop rätt ordentligt. Hyr en padda.
Håkan
-
Jag grundade mitt med stenmjöl och sedan paddade alltihop skaffa en lång rak bräda och vattenpass .Det funkade bra nivåskillnaden på 6,5 meter är ca 1 cm...Rätt ok tycker jag..:)
-
Givetvis paddar man först....
-
Hej!
Skall också till att fixa botten i våran folkpool. Min fråga är om man skall använda stenmjöl eller putssand? Om putssand, vilken fraktion (storlek) 0-2,0-4?
Tackar på förhand,
Björn
-
Hej, det jag märkte när jag höll på med min botten var att stenmjölet går att packa till en riktigt hård kaka som man kan gå på utan att det blir fotspår. T ex går det inte att sticka ner krattan utan man får rafsa på ytan för att få loss lite stenmjöl om man vill det.
Med sand iblandat i stenmjölet blir det också hårt men det sitter inte ihop på samma sätt, det blir fotspår när man går på det och det är ganska enkelt att luckra upp med en kratta.
Jag vet inte hur det blir med bara sand. Jag skulle välja stenmjöl om jag skulle göra om det.
Håkan
-
Stenmjöl är det som gäller.... om du inte vill gjuta förstås..
-
Jag använde också stenmjöl och är mycket nöjd med resultatet. Botten är stenhård och jag tror att risken för hälavtryck mm minskas jämfört med om jag använt sand.