Allt om pool, Poolforum!
PoolForum - swimmingpooler => Uppvärmning => Ämnet startat av: Theodor skrivet april 11, 2010, 07:53:34:34
-
Hej!
Jag undrar vad ni betalar / år för uppvärmning av era pooler? Vi ska ha en värmepump Ecoheat från poolkungen. Säljaren kunde inte svara på vad det skulle kosta oss i uppvärmningskostnad. Vi kommer att ha poolen (nedgrävd) i söderläge där det blir ortoligt varmt på sommaren.
Det vore intressant att veta vad ni ungeför har för kostnader.
-
Hur långt är ett snöre?
Energiförbrukningen skiljer massor beroende på hur stor poolen är, om/hur du täcker poolen, om poolen är isolerad eller ej, och hur varmt du vill ha i vattnet.
Samt naturligvis hur fin sommaren blir...
Men mellan tummen och pekfingret om poolen är 1.5 meter djup och 4 X 8 meter stor:
Oisolerad men med pooltäckning som används alltid när poolen inte används.
Vid vattentemp 28 grader går det ca 8 000 - 12 000 kWh/år brutto, och med poolvärmepump ca 2000 till 3500 kWh/år.
-
Vi kommer att isolera poolen, och poolen är 5 x 7,7 m. 1, 5 meter djup. Det återstår väl och se vad det blir för kostnad i slutändan.
-
Hej, det hade ju varit intressant att höra vad det blev för förbrukning tillslut? :)
-
Jag tror att varje grad uppåt gör stor skillnad i energiförbrukning. Kan du klara dig med 25° istället för 28° kan du spara mycket.
-
Stockholm 41kubik pooltak 32gr => 2500kWh per säsong. Maj till och med sept
-
Malmö, pool 44 kbm, isolerad, pooltak, luftvärmepump, 29 grader 1 Maj till 30 September. Max 1500 kWh per år.