Allt om pool, Poolforum!
PoolForum - swimmingpooler => Pooltäckningar => Ämnet startat av: gringo skrivet november 14, 2009, 12:08:58:58
-
Har köpt klasik c tak från poolstart..
Kommer med lastbil och ska bäras ut, ngn som köpt från dom?
-
Hej !
Vi har ett klasik C tak, dock ej från Poolstart, vårt är köpt från Living Quality. Du kan titta in på vår byggtråd Steelpool byggd 2007 samt andra inlägg jag har gjort ang. pooltak här på forumet. Vårt tak går i skenor, och vi monterade taket själva, det kom i platta paket (IKEA stuk) Är det något speciellt du undrar över så kanske jag kan ge dig lite tips ?
LOTTERÖD
-
Där du köpte taket vägde paketet 625 kg.
Och på poolstar står det :
(paketet som väger ca 500kg behöver separeras på flaket och lyftas ner i moduler om 40kg)
Var ditt paket oxå uppdelat i små paket?
-
Hej
Vi köpte ett klasik B i höstas.
Det kom i en platt stor låda stående på lastbil.
Alternativen för mig var att ordna en truck eller en traktor som kunde lyfta av den.
Eller lasta av för hand vilket vi gjorde.
Vi bröt upp trä lådan med en kofot och bar av bit för bit.
Vi var två man och chauffören som hjälptes åt det tog ca 15min.
Delarna väger inte mycket men är otympliga.skenorna ligger i en låda i botten och väger mycket men vi klarade det på 3 pers.
Men skall du inte montera det direkt kan det vara skönt att ha det kvar i lådan för det tar mycket mer plats när man öppnat den.Så en truck eller för sök att få leveransen med en kranbil.
Men när det kommer på plats så är det gött 25/9 29grader <sol>
-
Köpte mitt Klasik C från poolstart nu i höstas. Är helnöjd med både tak och leverans (betalade i efterskott).
Hur som helst, 625 kg lyfter man inte manuellt ur lastbilen. Den polska chauffören (som inte pratade ett ord engelska) kom förresten kvällen innan leveransdag, så jag tog hjälp av 2 grannar (istället för den hjälp jag bokat) och sen plockade vi isär det mycket väl ihopsatta emballaget. Tog väl en 30 minuter i vart fall.
Det var tyngre än jag trodde... tur att man hade hjälp. OBS: Ensam klarar du inte av det.
-
Det är nog rätt som rsjowa skriver. det tog nog en halvtimme och inte 15 min som jag skrev.
(tids optimist) ;D
Det är mycket delar.
3 bågar
4 takskivor
2 under skenor
6 tvärstag
till varje sektion gånger 5
och den tunga lådan med skenorna.
Jag håller med. Ensam klarar du det inte.
Här är en bild hur det är packat det är ett klasik B
Lådan är ca 5m lång 2m hög 60cm bred
-
Tack för alla svar.
Ska försöka ha en traktor med gafflar hemma när han kommer,
ska ju inte montera nåt förrns till sommaren.
-
Vårt pooltakspaket såg ut så här, lastbilen var utrustad med kran, smidigt. När emballaget var av bars sedan varje modulpaket in i trädgården ca. 50 m bort av två man.
Vi köpte taket sensommaren 2006, fick det levererat nov 2006, började bygga poolen i maj 2007, monterade taket i slutet av juni 2007. Om något skulle fattas i "paketet", när du packar upp det till sommaren = läs det finstilta redan nu, så garantitiden gäller DÅ, och att du inte behöver betala frakten själv, om det skulle visa sig att något är galet
Lycka till med ditt poolbygge O0
LOTTERÖD