Allt om pool, Poolforum!
PoolForum - swimmingpooler => Uppvärmning => Ämnet startat av: baeckis skrivet september 20, 2009, 11:31:00:00
-
Har införskaffat mig en vertikal modell från dem.
Nu när jag öppnade förpackningen till gummitassarna så insåg snabbt att det var gängor både uppe och nere och gummi i mitten, som det ser ut då kommer pumpen inte att stå på gummi utan på gängor.
Hur har ni gjort som har köpt pump från dem?
Tanken är att den ska stå på plattor så jag behöver ha den på gummiklacken.
Tacksam för svar
//Fredrik
-
Jag skulle ha borrat hål i plattorna och sedan fäst kuddarna med 2-komp lim, typ Araldit eller superepoxi.
-
Kan ju bli litejobbigt om man ska flytta eller lyfta bort den om man har limmat med mot plattorna.
Kan det verkligen vara tanken för detta?
/Fredrik
-
De där kuddarna är nog meningen att man skall använda om man sätter den på (vägg)konsoller.
Om du skall flytta den kan du ju lossa muttrarna på ovansidan?
Att köpa nya kuddar kostar inte så mycket om du nu mot förmodan vill ha en annan placering av pumpen.
-
Tydligen varierar kuddarnas utformning, vi fick med kuddar som inte hade gängor i ändarna utan som skruvas med bult. Jag skruvade dom inte direkt i plattorna som jag har under värmepumpen utan jag lade tryckimpregnerade brädor på plattorna (ligger löst utan att skruvas) och i dessa brädor skruvade jag fast gummitassarna. Detta fungerar mycket bra, står stadigt och gör det lätt att tömma ur pumpen på hösten.
Det borde gå att göra på linande sätt med de tassar du har.
MVH
-
Fick svar idag, tydligen så fanns det fler varianter så de ska skicka ett par nya till mig som man kan ställa på plattorna direkt.
Hur har ni andra gjort med avrinning då det står att det blir en HEL DEL vatten som kommer att rinna ut.
Kommer att ha den intill garaget och grunden och det stod upp till 10 liter i timmen skulle det kunna komma.
Känns som om jag behöver slutta plattorna lite utåt men hur mkt? :-\
-
Jag skulle nog antingen gjutit en platta under, som lutade lite från huset, eller så lägger du några lager med byggplast från grundmuren och typ 1.5 meter ut från väggen, och sedan plattorna på plasten.
-
Det kommer en del vatten, men 10 liter i timmen låter mycket.
Jag har vår direkt på plattorna intill garaget och det är inga problem.
Om du skall slutta plattorna måste du väl kompensera detta med att höja så att VPen kommer i lod?
Janne
-
Jag håller med om att tio liter i timmen låter väldigt mycket. Jag har inte gjort några speciella arrangemang utan vattnet som blir får rinna ner mellan plattorna.
Fungerar utan problem.
Det hade varit ett problem om man använder VP:n då det är minusgarder ute eftersom vattnet då skulle ge ansenliga ismängder på plattorna men det är knappast aktuellt med en poolvärmepump.