Allt om pool, Poolforum!
PoolForum - swimmingpooler => Ovanmarkspooler => Ämnet startat av: Wahlberg skrivet juni 01, 2006, 10:36:59:59
-
Hej !
Har en Primastar 5,5 x 1,2 pool och är i färd med att bygga trä däck runt poolen i år.
Naturligtvis så har det ramlat ner lite jord längs kanterna efter allt regnande.
Min undrar är hur ni andra gjort med eventuell fyllning runt denna typ av pool och vad det eventuellt medför för problem. Läser man instruktionerna så skall man ju inte fylla utanpå plåten, men man ser på många bilder här på forumet att det är många som fyller upp helt eller delvis.
Tacksam för förslag innan jag drar dit trädäcket.
/Stefan
-
Har läst att många gör kanterna lutandet. Som en tratt ungefär.
-
Hej!
De där är en sak jag oxå funderar på. Jag har även sett att vissa lägger trädäckets bärlinor och stolpar mot poolväggen. Kan man hoppa och dyka mer i poolen då? Eller?
Jag har köpt en Primastar 6,4x1,22 och tänkte sätta 8st 4" stolpar på betongplintar runt om sedan trädäck. Har grävt en öppen trattform.
Frågan är nu om man skall låta trädäcket + underede ligga MOT POOLVÄGGEN????
NÅN SOM VET????
<dontkn>
Joakim
-
däcket ska nog inte ligga an mot poolen, pololen kan ju "gunga" till lite vid häftig rörelse, 5-10 cm rörelse bör den nog ha om ev bärlinor, många lägger däcket presis ett par cm över pool kanten så kan man låta kanten på däcket gå över lite, blir riktigt snyggt,
mvh magnus