Allt om pool, Poolforum!
PoolForum - swimmingpooler => Vatten och kemi => Ämnet startat av: Jenson skrivet juli 13, 2009, 20:48:03:03
-
Olika ph värden beroende vad jag mäter med,
Stickor 6.6, kvar sen den lilla pölen, varar till 2010
Droppar 7.6, medföljde poolen
Tabletter 8.2, köpta
Klor ligger jämt på alla 3 ca: 1.5
Alkanitet ok enligt stickorna, vilket endast kan mätas med stickorna
-
Jag tycker själv att det är en hopplös uppgift att jämföra färgen från en teststicka, där det enligt min uppfattning ofta inte ens är en och samma färgnyans i hela fältet. Jag har i stället sedan ett drygt år tillbaka gått över till digital mätning med hjälp av "True test". Mätaren kostar ca 800kr och använder visserligen också stickor, men jag kan konstatera att jag kan göra två mätningar efter varandra utan avvikande resultat. I och med att jag med hjälp av denna produkt på ett enkelt sätt har kunna hålla vattnet i poolen kristallklart och på alla sätt perfekt, har jag inte brytt mig om att jämföra ytterligare med andra alternativ.
-
True test låter bra, vad ingår i startpaketet?
Vad kostar nya stickor?
-
I startpaketet ingår en sats teststickor tillsammans med apparaten. Nya teststickor är något billigare än de "vanliga" teststickorna. Å andra sidan mäts bara tre värden: PH, Klor och Alkanitet.
-
Hej!
Tror även den kallas Aqua check och kostar 790kr på poolstore 880 på folkpool, det kommer 50 stickor med i paketet nya stickor kostar därefter 150kr för 50.
Jag har själv den för att mäta mina värden och det är superenkelt O0
Vicki
-
Ok, får väl införskaffa en sådan TrueTest <sol>.
Ingvar,
vad menar du med att refillstickorna bara mäter ph,klor och alka?
Mäter orginal stickorna något mer eller har jag missuppfattat dig?
Mv Jenson
-
Apparaten liksom stickorna (både de som levereras i grundsatsen och "refillstickor") är endast avsedd för att mäta klor, ph och alkanitet.
-
Jag använder mig av en apparat som heter scuba+. Dyrare än truetest och använder sig av tabletter istället för stickor. Har bara kört den ca 2 månader men jag tycker att den funkar bra.
Här kan du få lite mer info ang scuba:
http://www.orbeco.com/wordpress_pool/?page_id=1087
-
Tröttnat på oläsbara stickor o tabletter.
Beställde en AquaChek TruTest plus 50 extra teststickor på ebay.uk.
kostar inkl frakt mellan 650 o 700kr beroende på hur dom nyper valutan (52 gbp)
Billigare en Sverige iaf.
-
Tröttnat på oläsbara stickor o tabletter.
Beställde en AquaChek TruTest plus 50 extra teststickor på ebay.uk.
kostar inkl frakt mellan 650 o 700kr beroende på hur dom nyper valutan (52 gbp)
Billigare en Sverige iaf.
Attans me >:(.
Har precis beställt TrueTest 945:-, inkl refillstickor och frakt.
Men,men det kostar att ligga på topp! O0
Tack alla för tippset
Jenson
-
på de stickor jag fick med i Nitors poolset finns det 3 st fält Brom, Oxygen, Chlor de 2 sista vet jag va det är men det första?? är brom samma som Alkanitet`???
-
Om du gör en sökning på "brom" så får du hela 2 sidor med inlägg som svarar på exakt samma fråga.