Allt om pool, Poolforum!

PoolForum - swimmingpooler => Ovanmarkspooler => Ämnet startat av: thesmurfen skrivet juni 30, 2009, 21:36:24:24

Titel: 8-formad ovanmarkspool utan stödben?
Skrivet av: thesmurfen skrivet juni 30, 2009, 21:36:24:24
Hej på er alla! Ny här på forumet och vi går i pool-skaffartankar inför nästa badsäsong eller så. Vi vill gräva ner en ovanmarkspool då det är bäst för både plånbok och tid ;)

Vi gillar 8-formen på poolen MEN,vi har en mycket smal tomt som inte lämnar mycket grävutrymme på sidorna om poolen. Därför försvinner alla pooler med stödben som bygger ut över metern på varje sida.

Hittade en tysk sida med en pool som såg ut att i det närmaste bara ställts ner i hålet (så klart lite luft på sidorna då det är en nedgrävd ovanmarkare) men vet nån om det finns sådana här i vårt land?

Som helst inte kostar alldeles för mycket.

Den får vara max 3m bred!

Tack på förhand!
Titel: SV: 8-formad ovanmarkspool utan stödben?
Skrivet av: Fia skrivet juni 30, 2009, 23:07:24:24
Hej o välkommen.  :)

Måste det vara en ovanmarkare? Det här är vad jag hittade lite snabbt.

Opal åttan
Opal oval -med stödmurar
http://www.nettopool.se/opalåttanprislista.html

3*6
http://www.rubinpool.se/produkter.php?cat_id=3

http://www.poolteknik.nu/

http://www.poolmans.se/eshop/lago.php

http://www.poolmans.se/eshop/atlantic.php
http://www.soderrogard.se/web/webfolder/webshopservice/webshopservice.asp?uidObjectGUID=EB9F1EF9-0EE0-4D32-B44A-92931C09B761

Här är en länk till en sida med olika företag
http://www.lantbruksnet.se/lantbruksnet/kategori/utrustning.php?aid=170
Titel: SV: 8-formad ovanmarkspool utan stödben?
Skrivet av: thesmurfen skrivet juli 02, 2009, 14:47:51:51
Tack för svaret! Ska gå igenom länkarna när jag får tid (ikväll ;D)

Vi vill ha en ovanmarkare just för att det håller nere kostnaderna lite mne framförallt för att det är mindre jobb att få den på plats.