Allt om pool, Poolforum!
PoolForum - swimmingpooler => Teknik => Ämnet startat av: gumssan skrivet maj 31, 2009, 21:14:21:21
-
Nu har jag en fråga till!
I munstyckena som vattnet blåser ut vatten i blåser det ut lite för lågt tryck i, vad kan vara problemet, sedan får vi hjälp med att starta upp poolen av en firma som sköter detta och iden vänstra så sitter det en liten kula, men det gör det inte i den högra... den högra är det lite mera tryck i, men samtidigt så är det mindre i det också, man brukar knappt kunna stådärför den blåser så kraftigt, men inte efter denna uppstart???
Vad kan det vara för problem?
Sedan är det lågt tryck i pumpen den står under grönt... har vi aldrig haft tidigare?
Någon som varit med om detta förut?
-
Hej! Det är väl så att den där kulan går ändra om man lossnar själva ytterringen.
För då kan du rikta vattenstrålen hur du vill att cirkulationen skall vara.
Troligtvis så har väl den andra ställt sig så dumt bara.
Roland 8)
-
Dags att backspola/kolla filterna?
-
Sedan är det lågt tryck i pumpen den står under grönt... har vi aldrig haft tidigare?
Någon som varit med om detta förut?
Tolkar det som att det som står under grönt är sandfiltermanometern? Om så kan det bero på att din pumpsilkorg är mer eller mindre full - i sådant läge är flödet strypt och du kan få visning under grönt.
Har du inte kontrollerat silkorgen i pumpen så gör det, är den delvis blockerad så töm och gör rent - testa sen igen och se om manometertrycket blir bättre/normalt.
Mvh. "Poolbadaren"
-
Hallojsan!
Silkorgen är tömd och det är lagom på mätaren numera O0, men i utblåset är det lågt, men igår kväll när jag kollade så har den killen som kör igång poolen efter vintern inte satt dit en kula i utblåset som sitter i den andra, kanske kan det bli hårdare tryck ut från utblåsen när den kommer dit om ni förstår vad jag menar :D
Eller har ni andra teorier om vad som kan vara knas?
Det är tur att poolkungen är så bra som dom är, skickar en ny kula omgående, den andra knösen från ett annat företag kommer aldrig hit mera, han har förstört mer än vad han gjort nytta >:(
-
Kulan reducerar diametern på inloppet. Mindre diameter kräver högre tryck för att samma volym ska kunna passera. Jag tror att kulan kommer att göra susen.