Allt om pool, Poolforum!
PoolForum - swimmingpooler => Markpooler. => Ämnet startat av: haca skrivet maj 08, 2009, 08:09:18:18
-
Hej,
fick en offert på en glasfiberpool och ett skjuttak.
Poolen är 8x3.77x1.50, det är ett pakt med filter, belysning (2x300), kemi ca 175.000:-
Pooltak 8.10x4.35x1.40 ca 130.000:-
Är det en "bra" offert? Kan man få billigare (och bra) glasfiberpool och/eller tak?
<hmm> H&C
-
Jag kan inte så mycket om glasfiberpooler så jag vet inte vilken kvalitetskillnad det finns mellan olika fabrikat, men du kan just nu köpa en 8*3,7*1,5 glasfiberpool från polen för 105.000:- vilket ju är en bra bit billigare än 175.000:-
-
Är det någon som kan något om kvalitets skillnad mellan olika glasfiber pooler?
-
Det är kvalitetsskillnad, det man ska tänka på är hur många lager av vattentätskikt det är i dom.
På dom pooler som det säljs mest av är det endast 1 tätskikt, gelcoat.
Detta gör att poolerna blir billiga.
Det finns keramiska pooler med 4 tätskikt, kolla "spaobad`s hemsida och läs mer där.
Skulle jag köpt en sådan pool skulle det iaf varit det bäst jag kan få.
Polsk pool hade inte kommit på tal eller likvärdiga med deras.
Min personliga åsikt ;)
/Stefan
-
Glasfiberpooler är i princip utochinvända båtar så visst är det kvalitetsskillnader.
Vi köpte en av de dyrare (Polyfaser) och kan konstatera att allt är mycket väl tilltaget. Gelcoattjopcklek, glasfiberlager, förstyvningsbalkar, isolering etc.
Kolla hur mycket likvärdiga storlekar väger från de olika leverantörerna så får du en bild av hur mycket material de använt för att tillverka dem.
-
Hej,
tack för all info.
Skall i helgen ta beslut om en glasfiber pool, vi har fått 2 offerter så nu är det bara att räkna. Leverans innan sommaren :)
-
Hej!
Taket verkar lite dyrt. Du kan ju få ett klasik C från ideal cover för 72800+3000 i frakt ( jag betalade 77000 för mitt) och den storleken är ju mycket större än det du får. Klasik C är 5.70*10.63. Klasik B som skulle räcka för dig kostar 49850 + frakten och har måtten 4.7*8.42 höjd 1.55. Även om du tar ett av deras tak utan skenor "no line" hamnar du på 95000 storlek 5.90*10.46 höjd 1.30 vilket också är billigare än de 130 du fått offerterat. Kolla på www.brilix.se
Lycka till
Vicki
-
är det någon här vars glasfiberpool nu är några år?
med båtar så får man ofta problem med böldpest när man använder dom i varmare vatten. ju varmare vatten desto lättare böldpest enl de båthandlare jag talat med. har läst här att en del fått böldpest i sina glasfibertrappor. ingår det garanti mot böldpest i poolköpet ?
-
PEA... det är en mycket bra fråga, kanske dax för en ny tråd (inlägg) om denna fråga?
-
Jag kan bara konstatera att flera glasfiberpooltillverkar har hållit på väldigt länge (Polyfaser i 40+ år) och att det knappast hade fungerat om poolerna drabbades av böldpest av varmt vatten...
Det handlar väl precis som för båtar om att göra bra underarbeten och att nte snåla med materialkvalitet och -kvantitet.